Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TNS OBOP: 72 proc. Polaków popiera UE, 6 proc. jest przeciw

0
Podziel się:

Większość Polaków (72 proc.) popiera
członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania
jest 6 proc. badanych - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP
przesłanego we wtorek PAP.

Większość Polaków (72 proc.) popiera członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania jest 6 proc. badanych - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP przesłanego we wtorek PAP.

Zdaniem prawie jednej piątej Polaków (19 proc.), członkostwo w UE nie ma ani pozytywnego, ani negatywnego charakteru. 3 proc. badanych nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Najwięcej zwolenników członkostwa jest wśród osób z wykształceniem wyższym (90 proc.). Mniej jest ich natomiast wśród Polaków z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (63 proc.)

Poparcie dla UE zmniejsza się wraz ze spadkiem zainteresowania polityką. Wśród osób w dużym stopniu interesujących się polityką 83 proc. to zwolennicy członkostwa w UE. Wśród badanych nie dbających o sprawy życia publicznego 63 proc. popiera UE. Najwięcej zwolenników integracji jest wśród sympatyków PO i SLD (po 85 proc.).

Zwolennikami unijnego członkostwa są ponadto częściej od pozostałych kierownicy i specjaliści (90 proc.), pracownicy administracji i usług (82 proc.), czterdziestolatkowie (81 proc.) i nastolatkowie (79 proc.), mieszkańcy średnich (20-100 tys.) i największych (od 500 tys.) miast (po 78 proc.).

O tym, że członkostwo nie jest ani czymś pozytywnym, ani negatywnym przekonani są częściej rolnicy (34 proc.), osoby niezadowolone ze swej sytuacji materialnej (30 proc.), sześćdziesięciolatkowie i starsi (25 proc.), badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (24 proc.), mieszkańcy najmniejszych (do 20 tys.) miast (26 proc.).

Trzy piąte (63 proc.) społeczeństwa ocenia, że wejście Polski do UE nie przyniosło zmian w ich życiu, a 36 proc. twierdzi, że takie zmiany nastąpiły. Dla 27 proc. były to zmiany na lepsze, a dla 9 proc. życie pogorszyło się.

Najwięcej pozytywnych zmian widzą osoby z wyższym wykształceniem (45 proc), a najmniej osoby z wykształceniem zawodowym i zasadniczym (26 proc.).

70 proc. Polaków uważa, że wejście do Unii wpłynęło na sytuację naszego kraju. Dla większości - 62 proc. - jest to wpływ pozytywny, a tylko dla 8 proc. są to zmiany negatywne. Co czwarty badany (24 proc.) jest zdania, że unijne członkostwo nie miało wpływu na sytuację kraju. 6 proc. osób nie ma na ten temat zdania.

O tym, że przystąpienie do UE zmieniło międzynarodową pozycję Polski przekonanych jest 70 proc. badanych. Dla 63 proc. badanych są to zmiany pozytywne. Na pogorszenie międzynarodowej pozycji Polski wskazuje 7 proc. osób. Dla prawie jednej czwartej obywateli wejście do Unii nie miało wpływu na międzynarodowy status Polski. 8 proc. badanych trudno jest wypowiedzieć się w tej kwestii.

Badanie przeprowadzono w dniach 5-9 stycznia 2007 r. wśród 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia. (PAP)

wal/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)