Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kaczyński
14.05.2010 16:34

TNS OBOP: Komorowski 51 proc., Kaczyński - 38 proc.

51 proc. osób zgłaszających zamiar głosowania i mających sprecyzowane preferencje popiera Bronisława Komorowskiego; 38 proc. - Jarosława Kaczyńskiego - wynika z przekazanego w piątek PAP sondażu TNS OBOP. Badanie przeprowadzono w dniach 7-10 maja.

Podziel się
Dodaj komentarz

51 proc. osób zgłaszających zamiar głosowania i mających sprecyzowane preferencje popiera Bronisława Komorowskiego; 38 proc. - Jarosława Kaczyńskiego - wynika z przekazanego w piątek PAP sondażu TNS OBOP. Badanie przeprowadzono w dniach 7-10 maja.

Jak podkreśla TNS OBOP wśród osób zgłaszających zamiar głosowania i mających sprecyzowane preferencje Komorowski uzyskał co prawda 51 proc. głosów, natomiast Kaczyński - 38 proc., biorąc jednak pod uwagę wielkość dopuszczalnego błędu statystycznego, (który w tym przypadku wynosi ponad 3 proc.), jak również niepewność zachowań osób niezdecydowanych jak głosować, rozstrzygnięcie wyborów od razu w I turze nie jest takie pewne.

Osoby niezdecydowane jak głosować w I turze stanowią aż 12 proc. ogółu osób zgłaszających zamiar głosowania - to odsetek wyższy niż łączny, skumulowany odsetek poparcia dla kandydatów innych niż Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński (pozostali kandydaci uzyskali w sumie 10 proc. wskazań).

Wśród ogółu osób deklarujących chęć wzięcia udziału w wyborach (tym razem z uwzględnieniem w podstawie procentowania osób niezdecydowanych jak głosować) Komorowski uzyskał 45 proc. poparcia, natomiast Kaczyński - 33 proc.

W przypadku drugiej tury wyborów - gdyby do niej doszło i znaleźli się w niej dwaj główni liderzy rankingów prezydenckich - odsetek niezdecydowanych jest dwukrotnie mniejszy niż w przypadku I tury - wynosi 6 proc.; wśród pozostałych osób, Bronisław Komorowski uzyskuje 55 proc. poparcia, natomiast Jarosław Kaczyński - 39 proc.

Jeśli wyniki II tury wyborów zaprezentować po wyłączeniu z podstawy procentowania osób niezdecydowanych kogo poprzeć, Bronisław Komorowski uzyskałby 59 proc. głosów, a Jarosław Kaczyński - 41 proc.

Wśród badanych deklarujących zamiar głosowania w I turze i mających sprecyzowane preferencje 4 proc. chciało głosować na Grzegorza Napieralskiego, po 2 proc. na Waldemara Pawlaka i Andrzeja Olechowskiego, po 1 proc. na Janusza Korwin-Mikkego, Andrzeja Leppera i Marka Jurka. 12 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Zamiar wzięcia udziału w pierwszej turze wyborów w sposób zdecydowany (wielkość frekwencji szacowana jest właśnie na podstawie takich odpowiedzi) zadeklarowało 54 proc. badanych, natomiast w drugiej turze - 52 proc.

Sondaż przeprowadzono na 949-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia. (PAP)

par/ mow/

Tagi: kaczyński, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz