Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

TNS Polska: Polacy powszechnie dostrzegają różnice pokoleniowe

0
Podziel się:

Polacy mają powszechną świadomość różnic międzypokoleniowych. Zdaniem
większości (82 proc.) młodzież sprzed lat była inna niż dzisiejsza, a ludzie różnych pokoleń bardzo
się od siebie różnią, np. pod względem sposobu spędzania wolnego czasu - wynika z sondażu TNS
Polska.

Polacy mają powszechną świadomość różnic międzypokoleniowych. Zdaniem większości (82 proc.) młodzież sprzed lat była inna niż dzisiejsza, a ludzie różnych pokoleń bardzo się od siebie różnią, np. pod względem sposobu spędzania wolnego czasu - wynika z sondażu TNS Polska.

Około dwie trzecie Polaków uważa, że ludzie różnych pokoleń bardzo się od siebie różnią pod względem: celów w życiu (63 proc.), sposobu zachowania (69 proc.), zrozumienia dla ludzi z innych pokoleń (61 proc.), sposobu spędzania czasu wolnego (71 proc.) oraz stosunku do obowiązków (62 proc.).

Zdaniem 25-32 proc. badanych ludzie różnych pokoleń różnią się od siebie mało, a w opinii 2-5 proc. - nie różnią się wcale.

Jak zauważa TNS Polska, świadomość różnic międzypokoleniowych jest w Polsce dosyć powszechna, ale jej społeczne zróżnicowanie jest bardzo słabe - na różnice w ocenach w małym stopniu wpływa wiek badanych czy ich wykształcenie.

W powszechnej opinii (82 proc.) młodzież sprzed lat była inna niż ta dzisiejsza. O tym, że 30-40 lat temu była ona taka sama, jak jest dziś, mówi jedynie 10 proc. ankietowanych.

Na te oceny wiek badanych nie wpływa w sposób wyraźny. Najwięcej (88 proc.) opinii różnicujących młodzież żyjącą obecnie i tę 30-40 lat temu jest wśród osób powyżej 60. roku życia. W najmłodszej badanej grupie wiekowej (15-19 lat) odsetek ten wynosi 67 proc.

Dosyć istotną różnicę w opiniach odmienności dzisiejszej młodzieży od tej sprzed lat można zauważyć wśród osób zamieszkujących duże miasta (powyżej 500 tys. ludności). Spośród tych ankietowanych 21 proc. uznało, że młodzież dziś i 30-40 lat temu jest taka sama. Wśród mieszkańców wsi było ich 9 proc.

Ankietowanych spytano też, czy w ich odczuciu ludzie różnych pokoleń rozumieją się w trzech ważnych sferach - rodzinach, miejscach pracy i społeczeństwie.

Zdaniem ponad połowy badanych (52 proc.) ludzie rozumieją się dobrze i bardzo dobrze w rodzinach. O rozumieniu się w miejscach pracy mówi 44 proc. W życiu społecznym ludzie odmiennych pokoleń rozumieją się dobrze i bardzo dobrze zdaniem 37 proc. badanych. O małym zrozumieniu w każdej z trzech sfer częściej niż inni mówią ludzie z górnych grup wiekowych (50+).

Polaków zapytano też, komu jest dziś trudniej - młodym ludziom, kończącym szkoły, czy starszym, kończącym pracę zawodową. Na młodych wskazało 44 proc. badanych, a na starszych 11 proc. 42 proc. respondentów jest zdania, że jednym i drugim jest jednakowo trudno.

Im młodsi badani, tym częściej wyrażają opinię, że to młodym jest trudniej. W grupie wiekowej 15-19 lat odsetek takich odpowiedzi wyniósł 67 proc., a wśród 20-29-latków - 52 proc. Polacy w wieku 40+ często nie wyrażają tak jednoznacznych opinii - częściej niż młodzi ludzie odpowiadają, że zarówno młodym, jak i starszym jest jednakowo trudno (46 proc. wśród 40-49-latków, tyle samo wśród 50-59-latków, 45 proc. w grupie 60+).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 7-12 czerwca br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. (PAP)

mca/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)