Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tomasz Ostrowski laureatem nagrody im. komendanta "Daru Młodzieży"

0
Podziel się:

Kapitan żaglowca "Fryderyk Chopin" Tomasz Ostrowski został laureatem drugiej
edycji Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza - budowniczego i wieloletniego komendanta "Daru
Młodzieży". Nagroda związana jest głównie ze zwycięstwem w Tall Ship Races.

Kapitan żaglowca "Fryderyk Chopin" Tomasz Ostrowski został laureatem drugiej edycji Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza - budowniczego i wieloletniego komendanta "Daru Młodzieży". Nagroda związana jest głównie ze zwycięstwem w Tall Ship Races.

"Fryderyk Chopin", którym dowodził Ostrowski, wygrał The Tall Ships Races w sierpniu 2012 r. "Było to pierwsze zwycięstwo polskiej jednostki w tych regatach od 1989 r., kiedy to zwyciężył okręt szkoleniowy Marynarki Wojennej ORP +Iskra+" - powiedział PAP Jarosław Włodarczyk z Press Clubu - jednej z instytucji, która powołała nagrodę.

Włodarczyk dodał, że oprócz wygranej w prestiżowych regatach o przyznaniu nagrody Ostrowskiemu zdecydowało też jego zaangażowanie w wychowanie morskie młodzieży, w tym głównie udział w wielu szkołach pod żaglami.

Wyboru laureata nagrody dokonano w piątek w Gdyni, na pokładzie "Daru Pomorza". Nagrodę, stanowiącą pamiątkowy medal i 10 tys. zł, Ostrowski odbierze w Warszawie 3 marca. Termin ten wybrano na pamiątkę dnia, w którym dowodzony przez Wiktorowicza "Dar Młodzieży" w 1988 r. opłynął przylądek Horn podczas rejsu dookoła świata.

Tegoroczny laureat został wyłoniony spośród pięciu kandydatur. Oprócz zwycięzcy byli to: Zofia Klepacka-Noceti - brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, Anna Rębas - wieloletnia dziennikarka Radia Gdańsk, autorka wielu materiałów o tematyce morskiej i żeglarskiej, Bohdan Sienkiewicz - dziennikarz i publicysta morski oraz Maciej Krzeptowski - dr nauk przyrodniczych i kapitan jachtowy.

Nagroda im. kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Powołali ją spadkobiercy kapitana żeglugi wielkiej Leszka Wiktorowicza, miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Fundacja Press Club. Zwycięzcę wybiera sześcioosobowa kapituła, w której zasiadają przedstawiciele organizatorów oraz syn Wiktorowicza - Mariusz.

Po raz pierwszy nagroda została wręczona w ub.r. Laureatem pierwszej edycji nagrody został kapitan Janusz Zbierajewski, komendant rejsów "Zobaczyć morze" dla osób niewidomych i niedowidzących.

Patron nagrody Leszek Wiktorowicz urodził się w 1937 roku w małej miejscowości Boreczek na Podkarpaciu. W 1952 roku przeniósł się do Trójmiasta. Studiował w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej (dziś Akademia Marynarki Wojennej), ukończył Państwową Szkołę Morską (dzisiejsza Akademia Morska).

Żeglarską służbę rozpoczął w 1962 r. na żaglowcu "Dar Pomorza", na którym po kilku latach osiągnął stopień I oficera. Jednocześnie pracował m.in. na statkach handlowych Polskiej Żeglugi Morskiej. W 1977 r. objął po raz pierwszy dowództwo statku - tankowca "Siarkopol".

W latach 1981-1982 Wiktorowicz nadzorował w Stoczni Gdańskiej prace związane z omasztowaniem, otaklowaniem, ożaglowaniem oraz wyposażeniem nawigacyjnym nowej białej fregaty - "Daru Młodzieży", następcy "Daru Pomorza". W dziewiczym rejsie "Daru Młodzieży" pełnił funkcję kierownika nauk, następnie objął stanowisko komendanta "Daru Młodzieży", które piastował - z przerwami - przez niemal 25 lat.

W latach 1987-88 Wiktorowicz dowodził w najbardziej spektakularnym rejsie fregaty, jaki miał miejsce w dziejach polskiej floty i szkolnictwa morskiego - wyprawie dookoła świata, po wodach Oceanu Południowego, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. To podczas tego rejsu Wiktorowicz dokonał spektakularnego wyczynu, który odbił się szerokim echem w całym, nie tylko żeglarskim, świecie - przejścia pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney (Australia).

Leszek Wiktorowicz zmarł w 2010 r. w Gdyni, został pochowany na miejscowym cmentarzu w Witominie. (PAP)

aks/ wkt/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)