Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tomasz Stańko wystąpi na Festiwalu Kultury Żydowskiej

0
Podziel się:

Jeden z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych, trębacz Tomasz
Stańko wystąpi we wtorek, 27 sierpnia, w Warszawie w ramach X. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej
Warszawa Singera. Koncert odbędzie się w Kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim.

Jeden z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych, trębacz Tomasz Stańko wystąpi we wtorek, 27 sierpnia, w Warszawie w ramach X. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Koncert odbędzie się w Kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim.

Trębacz wystąpi wraz ze swoim zespołem The New York Quartet, z którym nagrał swoją ostatnią płytę "Wisława" (2013). W skład grupy wchodzą: pianista David Virelles, kontrabasista Thomas Morgan i perkusista Gerald Cleaver. Gościnny udział w koncercie weźmie grupa Kroke a także perkusista Sławomir Berny.

"Gram dwuczęściowy koncert, podwójny program. To dla mnie niecodzienna sytuacja, zwykle nie grywam tego typu muzyki. Cieszę się wyjątkowo, ponieważ w pierwszej części zagram z zespołem Kroke, po raz pierwszy; nie miałem dotąd tej okazji, choć znamy się już długo" - powiedział Stańko dziennikarzom. "Będę z nimi improwizował. W drugiej części będę grał - wraz z moim nowojorskim kwartetem - specjalnie przygotowany program, jak również nową kompozycję" - dodał trębacz.

W części pierwszej koncertu, kwartetowi Stańki towarzyszyć będzie polski zespół Kroke, wykonujący muzykę klezmerską. "Stańko jako solista-improwizator" prowadzić będzie dialog z nawiązującymi do tradycji klezmerskiej frazami granymi przez Kroke" - zapowiadają organizatorzy. Część druga to występ The New York Quartet. W programie koncertu znalazły się kompozycje z "Wisławy".

Tomasz Stańko (ur. 1942 r. w Rzeszowie) to jeden z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Zadebiutował w 1962 r., grając w zespole Jazz Darings wraz z Adamem Makowiczem, następnie był jednym z członków słynnej grupy Krzysztofa Komedy. W 1968 r. założył własny kwintet, w skład którego weszli m.in. skrzypek Zbigniew Seifert i saksofonista Janusz Muniak. W 1970 r. nagrał album "Music for K." a następnie takie płyty jak "Purple Sun" (1973), "TWET" (1975) i "Balladyna" (1975), na której trębaczowi towarzyszył m.in. kontrabasista Dave Holland i saksofonista Tomasz Szukalski. W ciągu swojej kariery Stańko współpracował z takimi muzykami jak m.in. Cecil Taylor, Don Cherry, Gary Peacock, Tony Oxley i Jan Garbarek.

Jako lider wydał 37 płyt. Od kilkunastu lat muzyk związany jest z prestiżową monachijską wytwórnią ECM, dla której nagrał takie krążki jak "Litania" (1997), "Soul of Things" (2002), "Suspended Night" (2004), "Lontano" (2006), "Dark Eyes" (2009) i "Wisława" (2013). Stańko współpracował także z młodymi, polskimi muzykami jazzowymi, m.in. Marcinem Maseckim i zespołem Simple Acoustic Trio. Jest także dyrektorem artystycznym festiwalu "Jazzowa Jesień" w Bielsku-Białej.

Za swoją działalność artystyczną Stańko został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis a także wyróżnienie ministra kultury i dziedzictwa narodowego za całokształt pracy twórczej.

Kroke to polskie trio jazzowe, w swojej twórczości czerpiące z tradycji muzyki żydowskiej. Zespół tworzą: Tomasz Kurkuba (altówka), Jerzy Bawoł (akordeon) i Tomasz Lato (kontrabas). "Na żywo są mrożąco krew w żyłach ciekawi" - określił grupę dziennikarz BBC Jon Lusk. Muzyka Kroke nawiązuje do tradycji klezmerskich a także jazzowych, bałkańskich i world music. Formacja współpracowała z takimi artystami jak m.in. Peter Gabriel, Nigel Kennedy, Krzysztofem Herdzinem i orkiestrą Sinfonia Varsovia. Zespół wydał kilkanaście albumów z których "The Sounds of the Vanishing World" (2000)został wyróżniony Nagrodą Niemieckiej Krytyki Płytowej.

X. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbywać się będzie od 24 sierpnia do 1 września. (PAP)

pj/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)