Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
trzęsienie ziemi
03.05.2006 19:24

Tonga: Potężne trzęsienie ziemi, ostrzeżenie przed tsunami

(brak informacji o ofiarach i zniszczeniach)

Podziel się
Dodaj komentarz

(brak informacji o ofiarach i zniszczeniach)

3.5.Waszyngton (PAP/Reuters,AP) - Trzęsienie ziemi o sile 8,1 stopni w skali Richtera nawiedziło w środę rejon wysp Tonga na południowym Pacyfiku. Wydano ostrzeżenie przed falą tsunami dla Fidżi i Nowej Zelandii - poinformowały służby sejsmologiczne.

Funkcjonariusz policji w stolicy Królestwa Tonga - Nuku'alofa - z którym Associated Press skontaktowała się telefonicznie, powiedział, że na razie nie ma informacji o ofiarach ani o zniszczeniach.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 16,1 kilometra pod dnem morskim, w odległości 150 kilometrów na południe od wyspy Neiafu i 2150 kilometrów od Auckland w Nowej Zelandii.

Według telewizji CNN, tsunami może zagrozić także Hawajom. Monitorowanie sytuacji zalecono dla całego basenu Oceanu Spokojnego z wyjątkiem wybrzeży Alaski, Kolumbii Brytyjskiej, stanów Waszyngton, Oregon i Kalifornia.

Królestwo Tonga jest państwem na wyspach Oceanii, w południowo- zachodniej Polinezji. Obejmuje 172 wyspy archipelagu Tonga rozsiane na 700 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni Oceanu Spokojnego.

Fala tsunami na Oceanie Indyjskim, spowodowana potężnym trzęsieniem ziemi u wybrzeży Indonezji w grudniu 2004 r. zabiła ponad 200 tysięcy ludzi w kilku krajach. (PAP)

az/ kan/

5930 5943 6140 6172

Tagi: trzęsienie ziemi, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz