Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Czar dawnych karnawałów w

0
Podziel się:

Styl dawnych zabaw karnawałowych, wystrój nieistniejących lokali i kreacje,
które przeminęły przypomina wystawa otwarta w piątek w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Sentymentalną
podróż zatytułowano "Od Parku Cegielnia do Klubu Azyl, czyli jak się bawił Toruń".

Styl dawnych zabaw karnawałowych, wystrój nieistniejących lokali i kreacje, które przeminęły przypomina wystawa otwarta w piątek w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Sentymentalną podróż zatytułowano "Od Parku Cegielnia do Klubu Azyl, czyli jak się bawił Toruń".

"Pomimo rozrywkowego tytułu, temat potraktowany jest całkowicie poważnie, a celem autorów jest pokazanie, jak na przestrzeni niespełna stu dwudziestu lat mieszkańcy miasta potrafili zorganizować sobie czas wolny od pracy. Wystawa (...) prezentuje miejsca, których w wielu przypadkach już nie ma lub bardzo się zmieniły, a były dla mieszkańców Torunia po prostu ważne" - podkreśliła Aleksandra Mierzejewska, kurator wystawy we wstępie do katalogu towarzyszącego ekspozycji.

Po cieszącej się ogromną popularnością wystawie "Toruń - inny portret miasta. Ostatnie stulecie", tym razem historia miasta pokazana została przez pryzmat rozrywek, którym oddawali się mieszkańcy Torunia na przestrzeni 120 lat: od lat 50. XIX w. po 70. XX w. Dzięki zdjęciom i eksponatom zajrzeć można do kawiarni i restauracji, odbyć letnie spacery po parkach i doświadczyć zimowych zabaw na ślizgawkach czy torze saneczkowym na Rudelce w lasku przy ul. Bema.

Archiwalne fotogramy przypominają, że Wisła służyła czasem miłośnikom łyżwiarstwa, a jeszcze do lat 60. XX w. fragment jej lewego brzegu, zwany Kępą Bazarową, z którego teraz tylko podziwiać można panoramę miasta, był latem miejską plażą pełną amatorów rzecznej kąpieli. Twórcy ekspozycji zapraszają również do odwiedzenia teatrów i kin.

Przeszłość toruńskiej rozrywki to także zapomniane już kluby, z "Azylem" na czele, gdzie kwitło życie towarzyskie i artystyczne. Nie zabrakło miejsca także dla wciąż aktywnej "Od Nowy", miejsca, w którym od ponad pięćdziesięciu lat króluje kultura studencka.

Znacząca część ekspozycji poświęcona jest obiektom rekreacyjno-sportowym, tym ciągle istniejącym i modyfikowanym oraz tym już zlikwidowanym: lodowisku Tor-Tor, kompleksowi na Jordankach, czy dawnemu stadionowi żużlowemu. Organizatorzy wystawy nie zapomnieli też o zaprezentowaniu elementów ubioru z różnych okresów, dzięki czemu można się przekonać, że nawet w PRL-u mieszkanki miasta wykazywały się kreatywnością i fantazją w tej dziedzinie.

Wystawę "Od Parku Cegielnia do Klubu Azyl, czyli jak się bawił Toruń" można zwiedzać do 25 marca. (PAP)

olz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)