Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Diecezja świętuje 20-lecie istnienia

0
Podziel się:

Sympozjum naukowe rozpocznie w środę obchody 20-lecia utworzenia diecezji
toruńskiej. Powstała ona jako jedna z 14 tego typu jednostek, w ramach największej powojennej
reformy terytorialnej Kościoła w Polsce w 1992 roku.

Sympozjum naukowe rozpocznie w środę obchody 20-lecia utworzenia diecezji toruńskiej. Powstała ona jako jedna z 14 tego typu jednostek, w ramach największej powojennej reformy terytorialnej Kościoła w Polsce w 1992 roku.

"Dwadzieścia lat temu, 25 marca 1992 r., Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał reorganizacji struktur Kościoła w Polsce, powołując 14 nowych diecezji, a wśród nich diecezję toruńską. Celem tej decyzji było +pełniejsze dostosowanie misji Kościoła - czyli wszechstronnie pojętej ewangelizacji - do warunków i wymagań, jakie stawiają czasy, w których żyjemy i w których wypadnie żyć następnym pokoleniom na naszej ojczystej ziemi+, jak napisał Jan Paweł II w liście skierowanym do Kościoła w Polsce w związku z ustanowieniem nowej organizacji kościelnej" - podkreślił bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej w przesłaniu do wiernych z okazji jubileuszu.

Choć rocznica przypada niedzielę, obchody jubileuszu rozpoczną się już w środę sympozjum naukowym "20 lat diecezji toruńskiej. Kościół na Pomorzu Nadwiślańskim w służbie Bogu i człowiekowi". W programie spotkania znajdą się referaty o dziedzictwie diecezji, posłudze Caritas, ruchach wiernych świeckich, zgromadzeniach zakonnych i diecezjalnej statystyce, przygotowane przez środowisko uniwersyteckie toruńskich teologów.

Na sobotę zaplanowano mszę św. dziękczynną, którą odprawi bp Suski, stojący na czele diecezji nieprzerwanie od 1992 roku. Nabożeństwo zostanie odprawione w kościele pw. św. Józefa na toruńskich Bielanach, czyli w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae Populus" z 25 marca 1992 r. ustalił nowy podział diecezji i prowincji kościelnych w Polsce, co miało na celu zmniejszenie ich powierzchni i zbliżenie w ten sposób biskupów do wiernych. Papież ustanowił 14 nowych diecezji polskich, wśród nich diecezję toruńską. Jej zasięg nawiązuje do pierwotnych granic diecezji chełmińskiej, ustanowionej w 1243 r. i obejmującej ziemie: chełmińską, lubawską i michałowską.

Diecezja toruńska została podzielona na 17 dekanatów: Bierzgłowo, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub, Grudziądz, Lembarg, Lidzbark, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń, Toruń I, Toruń II i Wąbrzeźno, należących dotąd do diecezji chełmińskiej, oraz dekanat Toruń-Podgórz pozostający do tej pory w granicach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Diecezja toruńska na mocy nowego podziału weszła w skład archidiecezji gdańskiej, obejmując w chwili jej utworzenia 182 parafie. 31 maja 1992 r. w katedrze św. Janów w Toruniu odbył się ingres pierwszego biskupa diecezji toruńskiej ks. Andrzeja Suskiego. (PAP)

olz/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)