Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
24.11.2012 14:15

Toruń: Drugi przetarg na budowę sali koncertowej

Władze Torunia ogłosiły drugi przetarg na budowę wielofunkcyjnej sali koncertowej w Toruniu. W pierwszym najtańsza z ofert była droższa od oczekiwań inwestora o 40 milionów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Władze Torunia ogłosiły drugi przetarg na budowę wielofunkcyjnej sali koncertowej w Toruniu. W pierwszym najtańsza z ofert była droższa od oczekiwań inwestora o 40 milionów złotych.

W pierwszym przetargu złożono tylko dwie oferty. Hiszpańska firma Aldesa Construcciones SA była gotowa wybudować halę za 179,1 mln zł, a konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider) i Acciona Infraestructuras SA (partner) za 184,2 mln zł.

Komisja przetargowa jednak unieważniła przetarg, gdyż w budżecie miasta na inwestycję zarezerwowano jedynie 139 mln zł.

W obecnie ogłoszonym przetargu wprowadzono pewne zmiany w stosunku do pierwszego postępowania konkursowego, które powinny zachęcić potencjalnych wykonawców i wpłynąć na obniżenie ceny budowy. Wydłużono czas realizacji z 24 do 25 miesięcy i zmieniono harmonogram prac, zmniejszono kary umowne za niedotrzymanie terminu zakończenia inwestycji z 4,5 mln zł do 30 tys. zł miesięcznie, wadium obniżono z 4 do 1 mln zł. Zdecydowano się zrezygnować z niektórych elementów inwestycji lub zlecić ich wykonanie oddzielnie.

Projekt sali koncertowej na Jordankach wybrano w 2008 roku, w międzynarodowym konkursie. Spośród złożonych 22 koncepcji, międzynarodowe jury za najlepszy projekt uznało dzieło hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, prowadzonej przez Fernando Menisa.

W wielofunkcyjnym obiekcie, który ma zostać wzniesiony na obrzeżach Starego Miasta mają znaleźć się: sala z widownią na 900 miejsc ze sceną posiadającą kanał orkiestrowy i sala 300 miejsc ze sceną, a także pomieszczenia techniczne i socjalne, pozwalające na realizację dużych przedsięwzięć artystycznych. W sąsiedztwie budowli ma zostać urządzony parking ze 185 stanowiskami.

Budowla ma składać się z kilku modułów połączonych od góry szklanymi taflami wprowadzającymi do wnętrza światło. Przewidziano mechanizmy ścienne i stropowe umożliwiające łączenie lub odgradzanie wnętrz. System podwójnych ścian budynku ma zapewnić oszczędność ciepła i dobrą izolację sali koncertowej od ulicznego hałasu.

Inwestycja jest już znacznie opóźniona w stosunku do planów sprzed kilku lat. Musi zostać ukończona do 2015 roku. Przekroczenie tego terminu spowoduje bowiem utratę około 55 mln zł przeznaczonych na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa kujawsko-pomorskiego.(PAP)

rau/ dym/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz