Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Prezydent za ograniczeniem likwidacji szkół w mieście

0
Podziel się:

Stopniową likwidację dwóch szkół, do których i tak nie ma już naboru,
zaproponuje radnym prezydent Torunia. Komisja powołana do oceny miejskiej oświaty rekomendowała
więcej zmian, ale nie zyskały one poparcia prezydenta.

Stopniową likwidację dwóch szkół, do których i tak nie ma już naboru, zaproponuje radnym prezydent Torunia. Komisja powołana do oceny miejskiej oświaty rekomendowała więcej zmian, ale nie zyskały one poparcia prezydenta.

Reorganizacja sieci szkół, opracowana przez specjalny zespół powołany przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, miała być sposobem na ograniczenie wydatków w tej dziedzinie. Zespół zaproponował m.in. przeniesienie IX Liceum Ogólnokształcącego do III LO oraz stopniowe wygaszenie II i XII LO.

W czwartek prezydent Zaleski poinformował, że będzie rekomendował radzie miasta wprowadzenie w życie tylko niektórych propozycji zespołu. "Wygaszone zostaną tylko dwie placówki - XII Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum Uzupełniające dla Dorosłych, do których i tak nie było naboru" - wyjaśnił Zaleski.

W XII Liceum Ogólnokształcącym obecnie działają dwie klasy: jedna druga i jedna trzecia. Nie ma żadnej klasy pierwszej, ponieważ w bieżącym roku szkolnym nie dokonano naboru i według planów placówka przestanie funkcjonować od września 2014 roku.

Z kolei Technikum Uzupełniające dla Dorosłych ma obecnie 164 słuchaczy, ale zgodnie ze zmienionymi niedawno przepisami do końca sierpnia 2015 r. powinno zostać zlikwidowane lub przekształcone w liceum ogólnokształcące dla dorosłych. Taka placówka już jednak istnieje w Toruniu, więc szkoła zostanie raczej zlikwidowana.

"Pozostałe szkoły udało się uratować, chociaż ich sytuacja także nie wygląda dobrze. Prowadziłem rozmowy z dyrektorami placówek i poczyniłem pewne ustalenia" - ujawnił Zaleski.

Dyrektor II LO zaproponował wydzielenie ze struktury szkoły segmentu składającego się z 12 sal lekcyjnych i kilku mniejszych pomieszczeń, które będzie można przeznaczyć na inne cele. Placówka ocenia także, że ma szanse na utworzenie w nowym roku szkolnym trzech klasy pierwszych.

Dyrekcja IX LO zobowiązała się do naboru każdego roku uczniów do klas pierwszych, z których powstałyby cztery oddziały. Wydzieli także jeden segment szkoły na prowadzenie innej działalności oświatowej lub niekolidującej z oświatową, a pierwsze piętro ma zostać przekazane przedszkolu, które już zajmuje jeden segment szkolnego budynku.

Jak przypomniał w czwartek Michał Zaleski, brak pieniędzy i niż demograficzny sprawiają, że finansowanie oświaty jest jednym z największych problemów samorządów. "Wydatki na szkolnictwo powinny być finansowane z subwencji oświatowej, którą samorządowi wypłaca rząd. Niestety, od lat do Torunia i wielu innych miejscowości w Polsce nie wpływa ona w pełnej wysokości" - zauważył Zaleski.

W Toruniu tylko w 2012 r. niedobory subwencji oświatowej wyniosły ok. 74 mln złotych. Jak szacują urzędnicy, w ciągu ostatnich 10 lat do gminnej kasy z budżetu państwa wpłynęło na ten cel o ponad 600 mln złotych mniej niż powinno.

Ostateczną decyzję podejmą w tej sprawie radni podczas najbliższej sesji zaplanowanej na 21 lutego. (PAP)

olz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)