Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Wystawia fotografii XIX-wiecznej Samarkandy

0
Podziel się:

Wystawę fotograficzną "XIX-wieczna Samarkanda w obiektywie Leona
Barszczewskiego" otwarto we wtorek w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prueffferowej w
Toruniu. Autor wykonał zdjęcia w latach 1876-86, pracując jako geodeta armii carskiej.

Wystawę fotograficzną "XIX-wieczna Samarkanda w obiektywie Leona Barszczewskiego" otwarto we wtorek w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prueffferowej w Toruniu. Autor wykonał zdjęcia w latach 1876-86, pracując jako geodeta armii carskiej.

Na wystawie prezentowanych jest 30 plansz ze zdjęciami, będącymi wyborem z około 600 prac zachowanych w formie szklanych klisz. Zbiór był pieczołowicie przechowywany przez rodzinę. Kolekcja należy obecnie do prawnuka Barszczewskiego, Igora Strojeckiego.

Zdjęcia przedstawiają widoki gór, rzeki, obozowiska koczowników, wsie i ich mieszkańców, różne grupy etniczne, sceny z życia codziennego, sprzęty, naczynia, narzędzia rolnicze, instrumenty muzyczne, urządzenia techniczne, sceny z życia codziennego. Uwieczniona została też architektura Samarkandy, co jest bardzo cenne, gdyż miasto pod koniec XIX wieku nawiedziło trzęsienie ziemi.

Barszczewski urodził się w 1849 r. Osierocony we wczesnym dzieciństwie trafił do szkoły kadetów w Kijowie, a później został wcielony do armii rosyjskiej. W 1876 r. został skierowany do Samarkandy, położonej w przyłączonym do Rosji w latach 60. XIX wieku Emiracie Buharskim.

Samarkanda została zbudowana w VI wieku p.n.e. Leżała na Jedwabnym Szlaku - drodze handlowej łączącej Chiny z Europą. Od połowy XIV w. stolica państwa Timura i jego następców była ośrodkiem nauki i sztuki islamskiej; w XV w. powstała papiernia, a w XV w. - obserwatorium astronomiczne. W latach 70. XIX w., kiedy do przybył tam Barszczewski, miasto podnosiło się z upadku, jaki przeszło w XVI w.

Barszczewski jako geodeta wojskowy przeprowadzał rozpoznanie nowo wcielonych terenów, wytyczał drogi i penetrował pogranicze z Chinami i Afganistanem. Działania rozpoznawcze prowadził m.in. wzdłuż rzek Zerawszan, Fan, Iskander, Jagnob, a także w Górach Hisarskich i lodowcach Pamiru. Poszukiwał bogactw naturalnych, podejmował też własne badania archeologiczne i etnograficzne. W czasie podróży prowadził notatki, fotografował własnym aparatem i wywoływał zdjęcia. Szacuje się, że wykonał 3 tys. fotografii.

Gdy odmówił przejścia na prawosławie, musiał opuścić Samarkandę i został przeniesiony do Siedlec. Służbę wojskową zakończył w 1906 r. Zmarł tragicznie w Częstochowie w 1910 r.

Eskspozycja w toruńskim muzeum będzie czynna do końca kwietnia. Wystawę sfinansowało Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Samarkanda leży obecnie w Uzbekistanie, jest czwartym pod względem liczby ludności miastem kraju. (PAP)

rau/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)