Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Zebrano 200 wniosków do budżetu obywatelskiego

0
Podziel się:

Prawie dwieście wniosków z propozycjami wydatków w ramach przyszłorocznego
budżetu partycypacyjnego wpłynęło do toruńskiego magistratu. Na realizację potrzeb zgłaszanych
przez mieszkańców przeznaczono 6,4 mln zł.

Prawie dwieście wniosków z propozycjami wydatków w ramach przyszłorocznego budżetu partycypacyjnego wpłynęło do toruńskiego magistratu. Na realizację potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców przeznaczono 6,4 mln zł.

"Nie zliczyliśmy dokładnie wszystkich wniosków, które wpłynęły do urzędu, ale już dziś mogę powiedzieć, że mamy około dwustu projektów, z czego większość to projekty lokalne, dla poszczególnych części miasta, ale jest też sporo ogólnomiejskich. Przed nami kilka dni wytężonej pracy przy wprowadzaniu wniosków do systemu komputerowego" - poinformował w środę dyrektor wydziału komunikacji społecznej i informacji toruńskiego magistratu Paweł Piotrowicz.

Jak zaznaczył, propozycje nadesłane przez mieszkańców dotyczą praktycznie każdej sfery życia miasta. Konkretne pomysły przedsięwzięć - możliwych do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego - mogli zgłaszać mieszkańcy Torunia, którzy ukończyli 16 lat, a zgłaszany wniosek musiał mieć poparcie co najmniej 15 osób.

"Są takie tematy, jak budowa i remonty dróg, sygnalizacja świetlna, chodniki, spowalniacze ruchu, plenerowe siłownie, festyny spółdzielcze i parafialne, zdobienie ścian graffiti, place zabaw, zagospodarowanie terenów rekreacyjnych i parków, imprezy kulturalne, pomoc osobom potrzebującym, ogólnomiejskie cykliczne zawody sportowe, edukacja najmłodszych, obiekty sportowe, ścieżki rowerowe, ekrany akustyczne, tablice upamiętniające ważne wydarzenia historyczne i wiele innych" - dodał Piotrowicz.

Jeden mieszkaniec mógł zgłosić jeden projekt ogólnomiejski oraz dwa lokalne, dotyczące okręgu, w którym mieszka. Podczas ostatecznego głosowania każdy z biorących w nim udział będzie mógł poprzeć maksymalnie trzy projekty z jednej listy lokalnej dotyczącej okręgu, w którym mieszka oraz trzy projekty z listy ogólnomiejskiej.

Po skatalogowaniu wszystkich propozycji rozpocznie się weryfikacja złożonych wniosków, by ustalić czy wszystkie są wypełnione zgodnie z regulaminem, czy proponowane zadania należą do zadań własnych gminy lub powiatu oraz czy nie są sprzeczne z obowiązującymi w Toruniu planami i programami działania. W przypadku wątpliwości urzędnicy zapowiadają, że będą kontaktować się z autorami wniosków.

Magistrat także oszacuje koszty realizacji poszczególnych propozycji. Wyniki weryfikacji zostaną opublikowane do 21 stycznia. Wszystkie projekty, które przejdą pomyślnie weryfikację zostaną wpisane na listę przyjętych i poddane pod publiczne głosowanie, które rozpocznie się 25 stycznia 2014 roku.(PAP)

olz/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)