Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

TP nie rozmawia z DPTG o ugodzie

0
Podziel się

Telekomunikacja Polska nie prowadzi rozmów o ugodzie z duńską firmą DPTG,
na rzecz której na początku września sąd arbitrażowy w Wiedniu zasądził odszkodowanie w wys. ok.
1,57 mld zł. Nie zgadzamy się z wyrokiem - powiedział w środę prezes spółki Maciej Witucki.

bEgAtLHF

Telekomunikacja Polska nie prowadzi rozmów o ugodzie z duńską firmą DPTG, na rzecz której na początku września sąd arbitrażowy w Wiedniu zasądził odszkodowanie w wys. ok. 1,57 mld zł. Nie zgadzamy się z wyrokiem - powiedział w środę prezes spółki Maciej Witucki.

Telekomunikacja Polska w III kwartale zwiększyła rezerwy do 2,2 mld zł.

"Nie rozmawiamy z nimi" - powiedział w środę dziennikarzom Witucki pytany czy spółka prowadzi z Duńczykami negocjacje na temat ugody. "Nie zgadzamy się z wyrokiem. (...) Uruchomiliśmy operację kontestowania decyzji w Wiedniu" - dodał.

bEgAtLHH

Zgodnie z decyzją Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu TP ma zapłacić DPTG 1,57 mld zł odszkodowania. Ponieważ TP odmówiła zapłaty odszkodowania, Duńczycy zdecydowali o rozpoczęciu postępowania egzekucyjnego w Polsce, tak szybko jak to możliwe. Egzekucja będzie prowadzona przez Sąd Rejonowy w Warszawie.

TP uzasadniała odmowę wypłaty odszkodowania tym, że wysokość zasądzonej kwoty wielokrotnie przewyższa rzeczywistą wartość przedmiotu sporu z DPTG i tym samym, podobnie jak wiele elementów uzasadnienia wyroku, narusza podstawowe zasady porządku prawnego w Polsce.

TP i DPTG spierają się od 2001 roku o interpretację umowy z 1991 roku, na mocy której DPTG wykonało i zainstalowało dla poprzednika TP - przedsiębiorstwa Poczta Polska Telegraf i Telefon - połączenie światłowodowe. Według kontraktu, część zapłaty miała mieć formę części dochodu ze światłowodu przez 15 lat od instalacji. Strony nie zgadzają się co do kalkulacji tego przychodu.

W połowie 2008 roku sąd arbitrażowy postanowił rozdzielić roszczenie na dwa okresy i wydać w pierwszej kolejności rozstrzygnięcie, co do określenia praw DPTG dla okresu od lutego 1994 roku do czerwca 2004 roku. Główna kwota roszczenia DPTG za ten okres wynosi około 370 mln euro, a odsetki od tej kwoty wynoszą, według kalkulacji DPTG, około 300 mln euro.

bEgAtLHN

Wcześniej łącznie DPTG domagało się za okres do 2007 roku 840 mln euro bez odsetek. TP kwestionuje zarówno podstawę powyższego powództwa, jak i kwotę roszczenia DPTG. (PAP)

epo/ pel/ ana/ bos/

bEgAtLIi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)