Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Traktat akcesyjny z Chorwacją Unia podpisze w grudniu

0
Podziel się:

Traktat akcesyjny z Chorwacją zostanie podpisany w grudniu, a kraj ten wejdzie do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. po zakończeniu procesu ratyfikacji we wszystkich krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu

Traktat akcesyjny z Chorwacją Unia podpisze w grudniu
(Damien Smith/CC/Flickr)
bETuKSrV

Kraj ten wejdzie do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. po zakończeniu procesu ratyfikacji we wszystkich krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu - poinformowała polska prezydencja UE.

Ambasadorowie UE zakończyli prace nad tekstem traktatu akcesyjnego z Chorwacją. Tym samym zakończyli okres prawie dwuletnich negocjacji dotyczących treści traktatu - poinformowała w komunikacie prezydencja.

To oznacza, że ceremonia podpisania traktatu odbędzie się w czasie polskiego przewodnictwa w UE. Dokładna data ani miejsce podpisania traktatu nie zostały jeszcze ustalone. Dotychczas mówiło się, że w grę wchodzą Zagrzeb, Warszawa lub Bruksela.

bETuKSrX

W czerwcu państwa członkowskie UE podjęły formalną decyzję o zakończeniu negocjacji i poparły politycznie decyzję o przyjęciu Chorwacji do UE, gdy Komisja Europejska zarekomendowała zamknięcie ostatnich czterech rozdziałów negocjacyjnych. Celem tej decyzji było podpisanie traktatu akcesyjnego jeszcze przed końcem tego roku, czyli za polskiej prezydencji w Radzie UE. Wtedy nie wiadomo jednak było, ile czasu zajmie redagowanie oraz tłumaczenie traktatu.

Same negocjacje akcesyjne trwały prawie sześć lat. Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w październiku 2005 roku.

W celu wdrożenia reform niezbędnych do przystąpienia do UE władze w Zagrzebiu będą mogły korzystać z unijnych pieniędzy, m.in. z funduszu spójności na poprawę infrastruktury oraz europejskiego funduszu rozwoju obszarów wiejskich. Zgodnie z wymaganiami niektórych państw członkowskich UE, w tym Francji, KE zastrzegła sobie prawo do kontrolowania postępów Chorwacji aż do dnia przystąpienia tego kraju do UE.

O wstąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t41889.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/chorwacja;juz;jedna;noga;w;unii,49,0,864049.html) Chorwacja już jedną nogą w Unii Wraz z końcem negocjacji rozpoczyna się redagowanie traktatu akcesyjnego. Chorwacja będzie mogła wejść do Unii w połowie 2013 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;jedzie;na;balkany;roszerzac;unie,21,0,823317.html) Premier jedzie na Bałkany roszerzać Unię Podczas spotkań z premierami Czarnogóry, Serbii i Chorwacji szef polskiego rządu ma potwierdzić poparcie Polski dla starań tych państw o wejście do Unii Europejskiej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t41889.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;musi;uwazac;na;chorwacje,228,0,741604.html) Unia musi uważać na Chorwację _ Financial Times _ pisze, że UE powinna ostrożnie przyjmować ten kraj w swoje szeregi.
bETuKSsd

aby/ jhp/ kar/

bETuKSsy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)