Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trasa W-Z w Gdańsku może być gotowa pięć miesięcy wcześniej

0
Podziel się

Pięć miesięcy wcześniej niż planowano może być gotowy ostatni odcinek Trasy
W-Z w Gdańsku - jednej z najważniejszych prowadzonych inwestycji drogowych w regionie. Do użytku
kierowców droga może być oddana pod koniec roku.

bEiORBfV

*Pięć miesięcy wcześniej niż planowano może być gotowy ostatni odcinek Trasy W-Z w Gdańsku - jednej z najważniejszych prowadzonych inwestycji drogowych w regionie. Do użytku kierowców droga może być oddana pod koniec roku. *

Według planu budowa miała się zakończyć w maju 2012 r.

Trasa W-Z łączy centrum Gdańska z obwodnicą Trójmiasta i autostradą A-1. W ramach budowy ostatniego odcinka trasy powstanie nowa dwujezdniowa droga o długości 2,2 kilometra, nowe skrzyżowanie i węzeł drogowy, ulica Kartuska Północna o długości 840 metrów oraz boczne drogi o długości ok. 2,7 kilometra.

bEiORBfX

Podczas konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku wykonawca robót, firma Skanska poinformowała, że inwestycja zrealizowana jest już w 40 proc. Krzysztof Pietras ze spółki Skanska zadeklarował, że inwestycja może zostać zakończona do końca 2011 r.

Kierownik budowy W-Z, Grzegorz Dąbrowski poinformował, że wykonano już m.in. ronda Nowa Myśliwska i Szczęśliwa wraz z wlotami do centrum handlowego Auchan oraz na ul. Szczęśliwą; wykonano nawierzchnię bitumiczną ul. Kartuskiej Północnej oraz ok. 50 proc. chodników. Powstają też dwa wiadukty, przepust dla zwierząt oraz przepusty gospodarcze.

Prowadząca inwestycję spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne zakłada, że większość robót zostanie wykonana do końca 2011 r. Na wiosnę przyszłego roku przewiduje się roboty wykończeniowe, m.in. przy ekranach akustycznych i ogrodzeniach terenu oraz uporządkowanie terenu przylegającego do Trasy.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 149 mln zł. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko UE współfinansuje go w 85 proc. Koszt robót budowlanych i inżynieryjnych wykonywanych przez firmę Skanska wynosi 89,5 mln zł.

bEiORBgd

Budowa ostatniego odcinka Trasy W-Z prowadzona jest równoległe z rozbudową węzła Karczemki, który łączy Trasę z obwodnicą Trójmiasta. Węzeł Karczemki za 186,6 mln zł buduje firma Budimex. Zakończenie inwestycji zaplanowano na maj 2012 r.

W ramach węzła Karczemki powstaną cztery kilometry drogi oraz 11 wiaduktów. Znajdujący się w ciągu obwodnicy Trójmiasta węzeł będzie miał kształt czterolistnej koniczyny i pozwoli na bezkolizyjny ruch we wszystkich kierunkach. Węzeł stanowi ważny punkt w komunikacji w regionie oraz z południa kraju w kierunku Półwyspu Helskiego. (PAP)

bls/ amac/ ura/

bEiORBgy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)