Notowania

wiadomości
30.08.2011 13:51

Trójmiasto: Wystawy związane z rocznicami Sierpnia'80 i pierwszego zjazdu "S"

Trzy wystawy związane z 30. rocznicą I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" oraz 31. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych zostaną otwarte w środę w Gdańsku i w Gdyni.

Podziel się
Dodaj komentarz

Trzy wystawy związane z 30. rocznicą I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" oraz 31. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych zostaną otwarte w środę w Gdańsku i w Gdyni.

Pierwsza z wystaw, przygotowana przez pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału IPN we współpracy z Komisją Krajową NSZZ "Solidarność", będzie prezentowana w położonej nieopodal Pomnika Poległych Stoczniowców historycznej Sali BHP.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy gdańskiego oddziału IPN, Jan Daniluk na ekspozycję tę, noszącą tytuł "I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ +Solidarność+. Zjazd Nadziei na Samorządną Rzeczpospolitą" złoży się trzydzieści plansz.

"Zaprezentujemy na nich pochodzące ze zbiorów Archiwum Komisji Krajowej NSZZ +Solidarność+ oraz archiwum IPN w Warszawie dokumenty, plakaty i ilustracje, zdjęcia autorstwa fotografów dokumentujących dzieje NSZZ +Solidarność+ oraz rysunki zaczerpnięte z komiksu +Solidarność - pierwsze 500 dni+" - poinformował Daniluk.

Tło dźwiękowe wystawz stanowić będą oryginalne nagrania ze Zjazdu.

Ekspozycja będzie prezentowana od 1 września do 7 października. Będzie można ją zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00-18.00. Po Gdańsku wystawa będzie prezentowana w innych miastach.

Dwie wystawy zostaną otwarte w środę, na kładce nad peronem SKM Gdynia-Stocznia, gdzie 17 grudnia 1970 r. strzelano do robotników udających się do pracy w gdyńskiej stoczni. Jedna z wystaw będzie poświęcona właśnie masakrze z 1970 roku, a druga - nosząca tytuł "Solidarna Gdynia 1980" będzie obrazowła udział, wysiłek i ofiary gdynian na drodze do niepodległości Polski.

Na ekspozycje złożą się m.in. zdjęcia, wycinki z gazet z tamtego czasu czy skany dokumentów.

Obie wystawy na kładce będą prezentowane stale. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, której pomogli pracownicy gdańskiego oddziału IPN. (PAP)

aks/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz