Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trwa konwent fantastyki "Avangarda 007"

0
Podziel się:

Dyskusja o tym, jak czytać fantastykę, co to jest pamięć zbiorowa i
prelekcja o Vladzie Drakuli to niektóre z punktów programu Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników
Fantastyki "Avangarda 007", który odbywa się w kampusie SGGW na warszawskim Ursynowie.

Dyskusja o tym, jak czytać fantastykę, co to jest pamięć zbiorowa i prelekcja o Vladzie Drakuli to niektóre z punktów programu Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki "Avangarda 007", który odbywa się w kampusie SGGW na warszawskim Ursynowie.

Podczas konwentu, który potrwa do niedzieli, jego uczestnicy spotkają się z pisarzami: Anną Brzezińską, Jakubem Ćwiekiem i Tomaszem Kołodziejczakiem, zagrają w gry fabularne oraz wysłuchają wykładów. "Avangarda 007" to - jak określają wydarzenie organizatorzy - spotkania fanów "fantastyki pod każdą postacią".

W programie konwentu, który w tym roku obywa się pod hasłem, "W służbie wyobraźni" organizatorzy wyróżnili kilka obszarów tematycznych. Ich zdaniem każdy fan, niezależnie od wieku, znajdzie na konwencie coś dla siebie. Tematyka bloków tematycznych rozciąga się "od Jamesa Bonda po Celtów i Star Treka". Uczestnicy konwentu będą mogli wybierać pomiędzy spotkaniami z pisarzami, sesjami gier fabularnych i planszowych a warsztatami poświęconymi kulturze celtyckiej czy spotkaniami fanów Star Trek i Jamesa Bonda. Znajdzie się także miejsce i czas na wykłady naukowe.

"Myślą przewodnią tej edycji konwentu jest szpiegostwo - powiedział PAP Maciej Kolanko, rzecznik prasowy imprezy. - Właśnie dlatego, w sobotę uczestnicy porozmawiają na temat szpiegowskich gadżetów, dowiedzą się, które z nich przestały być tylko fikcją i posłuchają wykładu poświęconego szyfrom".

Miłośnicy fantastyki będą mogli wymienić się poglądami na temat konstruowania bohatera literackiego i posłuchać prelekcji o Vladzie Drakuli - hospodarze mołdawskim, który posłużył za pierwowzór hrabiego Drakuli z powieści Brama Stokera. Ze słuchaczami spotka się także Tomasz Kołodziejczak - pisarz, dziennikarz i popularyzator fantastyki, laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Autor "Kolorów sztandarów" podzieli się ze słuchaczami refleksjami na temat rynku komiksu w Polsce.

W sobotę odbędzie się dyskusja na temat właściwego sposobu czytania fantastyki. Poprowadzą ją Konrad Walewski i Paweł Matuszek - redaktorzy kwartalnika literackiego "Fantastyka & science-fiction". Goście konwentu będą również mogli wziąć udział w specjalnie zorganizowanym telemoście - interaktywnym spotkaniu z pisarzem Zbigniewem Wojnarowskim. Videoczat poprowadzi Maciej Parowski, pisarz i były redaktor naczelny magazynu "Fantastyka".

Goście posłuchają także wykładu dr. Macieja Słomczyńskiego na temat psychologii stosunków międzyludzkich. Jedną z omówionych na wykładzie kwestii ma być analiza gier psychologicznych, prowadzonych przez ludzi w relacjach z innymi.

W niedzielę odbędzie się spotkanie poświęcone problematyce tzw. "pamięci zbiorowej". Zjawisko będzie omówione na przykładzie wpływu wydarzeń II wojny światowej na współczesne polskie społeczeństwo.

Przez wszystkie dni konwentu, uczestnicy będą też mogli pograć w gry fabularne i planszowe, m.in. w opracowaną i stworzoną przez Polaków "Neuroshimę". Wśród gier znajdzie się także opublikowana przez Instytut Pamięci Narodowej "Kolejka", opisująca realia życia ludzi w okresie schyłkowego PRL. Odbędą się również specjalne sesje fabularnych gier przestrzennych - tzw. "LARP-ów", czyli gier podobnych do improwizowanych sztuk teatralnych, rozgrywanych na żywo. Gry te rozegrane zostaną w miejscu odbywania się konwentu.

Wszystkie warsztaty i spotkania i tegorocznej, siódmej edycja konwentu odbędą się w budynku nr 34 kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Organizatorem konwentu jest Samorząd Studentów Wydziału Zastosowań Informatyki i Matematyki SGGW, we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Fantastyki "Avangarda". (PAP)

maz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)