Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał Obrachunkowy UE: Pomoc dla Kosowa nie jest skuteczna

0
Podziel się:

Pomoc Unii Europejskiej dla Kosowa, zwłaszcza w formie misji
policyjno-prawnej Eulex, nie jest "wystarczająco skuteczna" w zwalczaniu przestępczości
zorganizowanej i korupcji - ocenił we wtorek Trybunał Obrachunkowy UE.

Pomoc Unii Europejskiej dla Kosowa, zwłaszcza w formie misji policyjno-prawnej Eulex, nie jest "wystarczająco skuteczna" w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i korupcji - ocenił we wtorek Trybunał Obrachunkowy UE.

W swym komunikacie Trybunał przypomina, że Kosowo "jest głównym beneficjentem na świecie pomocy finansowej UE na jednego mieszkańca" i że na jego terenie działa Eulex - "najpoważniejsza misja cywilnego zarządzania kryzysowego kiedykolwiek zorganizowana przez Unię Europejską".

Eulex - misja powołana przez UE w 2008 roku po ogłoszeniu przez Kosowo niepodległości - ma za zadanie wzmocnienie państwa prawa poprzez pomoc miejscowym władzom w sprawach policyjnych, wymiarze sprawiedliwości i cłach. W misji zaangażowanych jest około 1700 cudzoziemskich policjantów, sędziów i funkcjonariuszy celnych oraz ponad tysiąc osób zatrudnionych na miejscu.

W latach 1999-2007 Kosowo otrzymało od donatorów, w tym w dwóch trzecich od Komisji Europejskiej i państw członkowskich, 3,5 mld euro. W latach 2007-2011 pomoc UE dla Kosowa wyniosła prawie 1,2 mld euro.

Trybunał konkluduje w komunikacie, że pomoc UE "nie była wystarczająco skuteczna"; zwłaszcza w sprawach policji i wymiaru sprawiedliwości miała "dość skromne osiągnięcia".

"Poziom przestępczości zorganizowanej i korupcji w dalszym ciągu pozostaje w Kosowie wysoki. System prawny nadal podlega wpływom politycznym, brakuje skuteczności i przejrzystości i nie ma poszanowania prawa" - napisano w komunikacie. Podkreślono w nim, że problemem jest też "ograniczona zdolność kosowskich władz do ochrony głównych świadków i trudności w umieszczaniu ich za granicą".

Stwierdzono, że "postęp we wprowadzaniu państwa prawa na północy Kosowa jest praktycznie zerowy".

Trybunał Obrachunkowy UE uważa też, że misja w Kosowie jest zbyt mała, jej członkowie nie mają wysokich kwalifikacji i są przysyłani na zbyt krótki okres.

Z wieloma konkluzjami Trybunału Obrachunkowego nie zgodziły się służby szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

"Od powstania raportu działania instytucji w Kosowie polepszyły się" - podano. Podkreślono, że Eulex walczy z "kulturą bezkarności", ścigając pod zarzutami korupcyjnymi ministrów, polityków i biznesmenów. (PAP)

jo/ mc/

12531954

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)