Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trzęsienie ziemi na Filipinach. Rośnie liczba ofiar

0
Podziel się:

Do 144 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych potężnego trzęsienia ziemi (7,2 w skali Richtera), które wczoraj nawiedziło środkowe Filipiny.

Trzęsienie ziemi na Filipinach. Rośnie liczba ofiar
(PAP/EPA)
bEDuzUgl

3/12

fot: PAP/EPA

Do 144 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych potężnego trzęsienia ziemi (7,2 w skali Richtera), które wczoraj nawiedziło środkowe Filipiny - poinformował dyrektor obrony cywilnej Eduardo del Rosario. 291 osób odniosło obrażenia, 23 uznano za zaginione.

Władze Filipin zastrzegają, że bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ pod gruzami zawalonych budynków wciąż mogą znajdować się ludzie. Trwa przeszukiwanie gruzów.

bEDuzUgn

Najciężej dotknięta została popularna wśród turystów wyspa Bohol. Zginęły tam co najmniej 134 osoby, trzęsienie zniszczyło wiele domów i zabytkowe kościoły. Ofiary śmiertelne i zniszczenia zanotowano też w prowincji Cebu na wyspie o tej samej nazwie i na wyspie Siquijor. W Cebu zniszczona została m.in. dzwonnica najstarszej na Filipinach świątyni - XVI-wiecznej Bazyliki Dzieciątka Jezus (Santo Nino de Cebu).

Władze zapowiedziały podjęcie próby ratowania zabytkowych kościołów, choć jest obawa, że niektórych świątyń nie da się już przywrócić do poprzedniego stanu.

Trzęsienie ziemi spowodowało zniszczenia m.in. w portach morskich i lotniczych na Cebu i Bohol. Wstrząsy uszkodziły liczne drogi i mosty, co dodatkowo skomplikowało akcję ratunkową. Wywołały także panikę wśród mieszkańców wielu miast, którzy obawiając się kolejnych wstrząsów i fali tsunami uciekali na wyżej położone tereny.

Na terenach dotkniętym kataklizmem występują problemy z dostawami energii. Sytuację pogarsza zła pogoda - silny wiatr i intensywne opady deszczu zmusiły do wycofania z akcji ratunkowej wojskowego śmigłowca.

bEDuzUgt

Lokalne władze rozstawiły namioty dla osób pozbawionych dachu nad głową. Rząd ogłosił dla Bohol i Cebu stan klęski żywiołowej, oznaczający m.in. zakaz podnoszenia cen. Prezydent Filipin Benigno Aquino ostrzegł, że próby żerowania na nieszczęściu, jakie spotkało tamtejszych mieszkańców, będą surowo karane.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się ok. 5 km na wschód od miasta Balilihan na wyspie Bohol, ok. 630 kilometrów na południowy wschód od stolicy kraju, Manili, a ich ognisko na głębokości 20 km - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Wcześniej podawano, że ziemia zatrzęsła się na głębokości 56 kilometrów.

Trzęsienie ziemi na Filipinach. Co najmniej 20 wstrząsów wtórnych

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/trzesienie-ziemi-na-filipinach-co-najmniej-20-wstrzasow-wtornych-g641063.html)

Według Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii w ciągu dwóch godzin doszło co najmniej do 20 wstrząsów wtórnych, które nie wywołały jednak fali tsunami.

bEDuzUgu

Balilihan to miasto, w którym żyje 18,5 tys. mieszkańców. Aglomeracja Cebu skupia ok. 2,5 mln mieszkańców i jest centrum gospodarczym, politycznym, kulturalnym i uniwersyteckim w środkowej części Archipelagu Filipińskiego.

Filipiny leżą w tzw. pierścieniu ognia, strefie częstych trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej na Pacyfiku. W 1990 roku na największej filipińskiej wyspie Luzon w wyniku trzęsienia ziemi o sile 7,7 w skali Richtera zginęło prawie 2 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDuzUgO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)