Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trzy dni z Chopinem na zakończenie Roku Chopinowskiego

0
Podziel się

Recital Janusza Olejniczaka na Zamku Królewskim rozpocznie w niedzielę
trzydniowe obchody 201. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Warszawskie imprezy zakończą Rok
Chopinowski, który przyniósł w sumie ponad 4 tysiące wydarzeń związanych z życiem i twórczością
genialnego kompozytora.

bEhdwnoB

Recital Janusza Olejniczaka na Zamku Królewskim rozpocznie w niedzielę trzydniowe obchody 201. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Warszawskie imprezy zakończą Rok Chopinowski, który przyniósł w sumie ponad 4 tysiące wydarzeń związanych z życiem i twórczością genialnego kompozytora.

Niedzielny recital, nad którym patronat objął prezydent Bronisław Komorowski, Janusz Olejniczak wykona na fortepianie Erard z 1838 roku. Będzie to pierwsza prezentacja historycznego instrumentu, który został zakupiony przez Narodowy Instytut Chopina w listopadzie ubiegłego roku.

We wtorek - dzień urodzin Fryderyka Chopina - tradycyjnie wykonany zostanie recital chopinowski w Żelazowej Woli. W tym roku w południe 1 marca w domu urodzenia wybitnego kompozytora zagra Kevin Kenner. Amerykański pianista także zasiądzie przy nowo zakupionym historycznym fortepianie. Na żywo koncert będzie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia.

bEhdwnoD

Tego dnia wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie koncert fortepianowy e-moll wykona Danił Trifonow. Laureatowi drugiej nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego będzie towarzyszyć orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.

W drugiej części wieczoru zgromadzona w filharmonii publiczność usłyszy napisany specjalnie na zakończenie Roku Chopinowskiego cykl pieśni "Powiało na mnie morze snów... Pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę" Krzysztofa Pendereckiego. Swój najnowszy utwór muzyk skomponował do wierszy polskich poetów.

Cykl pieśni Pendereckiego wykonają: sopran Wioletta Chodowicz, mezzosopran Agnieszka Rehlis, baryton Mariusz Godlewski oraz Chór Filharmonii Narodowej i orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją samego kompozytora.

28 lutego w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zostanie zaprezentowany m.in. powstały na zamówienie Biblioteki Polskiej w Paryżu utwór "L'Essence intime des choses" na głos i fortepian Huquesa Dufourta oraz projekt "Chopin Genius Loci" Włodzimierza Nahornego. Sekstet Nahornego zagra skomponowane przez muzyka utwory, które stanowią połączenie muzyki poważnej i jazzu.

bEhdwnoJ

Cyklowi koncertów towarzyszyć będą spektakle teatralne. 27 lutego Andrzej Seweryn przedstawi inspirowany korespondencją Chopina monodram "Monsieur Pichon". Akompaniować mu będzie zespół Motion Trio.

"Monsieur Pichon" - utwór, w którym muzyka przeplata się z muzyką - stworzył dramaturg Salome Broussky na zamówienie Biblioteki Polskiej w Paryżu. Premiera spektaklu w stolicy Francji odbyła się w październiku ubiegłego roku.

W programie imprez przygotowanych na zakończenie Roku Chopinowskiego znalazł się również "Chopinowski finał dla dzieci". W niedzielę przed południem w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej rozpoczną się występy Białostockiego Teatru Lalek oraz Teatru Konsekwentnego, który przedstawi inscenizację wierszowanej powieści Michała Rusinka "Mały Chopin". Wydana w 2010 roku książka stanowi pierwszą napisaną w polskim języku historię o Chopinie skierowaną do najmłodszych.

Choć według urzędowego zapisu w metryce chrztu Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego, sam kompozytor podawał datę 1 marca i ta była uznawana za dzień urodzin kompozytora zarówno przez jego rodzinę i przyjaciół, jak i organizatorów obchodów tej rocznicy.

bEhdwnoK

W ramach roku Fryderyka Chopina w kraju i na świecie odbyło się w ubiegłym roku ponad 4 tys. wydarzeń. Koncert światowej sławy chińskiego pianisty Langa Langa w warszawskiej Filharmonii Narodowej zainaugurował obchody Roku Chopinowskiego w Polsce. Z koncertami chopinowskimi w kraju wystąpili też m.in.: Krystian Zimerman, Maurizio Pollini i Marta Argerich.

Organizowane przez m.st. Warszawę koncerty obejrzało blisko 240 tys. osób. Wśród imprez nawiązujących do postaci i twórczości Chopina znalazły się m.in.: najdłuższy grany przez młodych muzyków koncert "Najdłuższe urodziny", widowisko-spektakl teatru ulicznego AKT "Noc z Chopinem" i "Chopin na Krakowskim Przedmieściu" - cykl kilku koncertów w przestrzeni miejskiej.

Przez cały rok stolica przypominała, że dzieciństwo i młodość wybitny kompozytor spędził w Warszawie. Dlatego na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina rozwieszono plakaty z wizerunkiem Chopina i napisami "Witaj w moim mieście", a okolicach ulicy Tamka powstały murale przedstawiające Chopina. W kilkunastu miejscach w stolicy stanęły ławeczki, które po naciśnięciu guzika odtwarzają utwory Chopina.

W ubiegłym roku 1 marca otwarto Muzeum Fryderyka Chopina, po gruntownej modernizacji dla zwiedzających został również otwarty dworek Chopinów w Żelazowej Woli.

bEhdwnoL

Kulminacją roku Chopina był XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który wygrała Rosjanka Julianna Awdiejewa. (PAP)

mce/ agz/

bEhdwnpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)