Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trzy lata więzienia za krytykę rządu na blogu

0
Podziel się:

Francusko-wietnamski profesor matematyki Pham Minh Hoang został skazany w Wietnamie na trzy lata więzienia za przynależność do zdelegalizowanego prodemokratycznego ugrupowania i publikowanie antykomunistycznego bloga - podał jego prawnik.

Trzy lata więzienia za krytykę rządu na blogu
(tamtaonline/CC BY-NC-SA/Flickr)
bFeLsgpx

Francusko-wietnamski profesor matematyki Pham Minh Hoang został skazany w Wietnamie na trzy lata więzienia za przynależność do zdelegalizowanego prodemokratycznego ugrupowania i publikowanie antykomunistycznego bloga - podał jego prawnik.

56-letni Hoang został uznany za winnego usiłowania obalenia rządu poprzez umieszczenie na blogu 33 artykułów nawołujących do obalenia jednopartyjnego komunistycznego systemu w Wietnamie oraz przynależność i rekrutowanie nowych członków do zdelegalizowanego ugrupowania Viet Tan.

Viet Tan z siedzibą w USA twierdzi, że jest organizacją działającą bez przemocy na rzecz demokracji, ale Hanoi uważa ją za organizację terrorystyczną.

bFeLsgpz

MSZ Francji wydało oświadczenie potępiające wyrok, a francuscy urzędnicy konsularni wielokrotnie apelowali do władz wietnamskich w sprawie oskarżonego nauczyciela.

Hoang, aresztowany w okresie, gdy wykładał matematykę na uniwersytecie w Ho Chi Minh, powiedział, że do Wietnamu wrócił w 2000 roku, aby zająć się chorującymi rodzicami i przysłużyć się krajowi.

Sąd skazał go z oskarżenia obejmującego uczestniczenie w kursie zorganizowanym przez Viet Tan w Malezji i pomoc w werbowaniu nowych członków do tej organizacji.

Dwa tygodnie temu USA apelowały o zwolnienie jednego z najbardziej znanych wietnamskich działaczy prodemokratycznych, katolickiego księdza cierpiącego na guza mózgu, Thadeusa Nguyena Van Ly. 65-letniego kapłana odesłano ponownie do zakładu karnego po ponad rocznym urlopie z więzienia z powodów zdrowotnych.

bFeLsgpF
Sytuacja w Wietnamie. Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t148600.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zdefraudowali;miliony;staneli;przed;sadem,164,0,861092.html) Zdefraudowali miliony. Stanęli przed sądem Skandal wokół zakładów na mecze piłkarskie zmusił do dymisji wietnamskiego ministra transportu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t141948.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obiecali;ze;nie;uzyja;sily;wobec;wietnamu,153,0,850585.html) Obiecali, że nie użyją siły wobec Wietnamu Taka deklarację złożył rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei, pytany o napięcia w relacjach z Wietnamem wokół spornego archipelagu na Morzu Południowochińskim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t132060.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niepokoje;w;wietnamie;to;bunt;hmongow,227,0,824291.html) Niepokoje w Wietnamie. To bunt Hmongów Władze rozmieściły żołnierzy na północnym zachodzie kraju, by powstrzymać protesty chrześcijan z tej grupy etnicznej.
bFeLsgqa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)