Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trzy niedźwiedzie od poniedziałku będą prezentowane w poznańskim zoo

0
Podziel się

Trzy niedźwiedzie, które kilka dni temu trafiły do poznańskiego zoo od
przyszłego tygodnia będą prezentowane zwiedzającym - poinformował PAP dyrektor Ogrodu Zoologicznego
w Poznaniu Lech Banach. Zwierzęta są pierwszymi mieszkańcami powstającej niedźwiedziarni.

bEpGfRVh

Trzy niedźwiedzie, które kilka dni temu trafiły do poznańskiego zoo od przyszłego tygodnia będą prezentowane zwiedzającym - poinformował PAP dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu Lech Banach. Zwierzęta są pierwszymi mieszkańcami powstającej niedźwiedziarni.

W poznańskim zoo tworzony jest całoroczny azyl dla niedźwiedzi brunatnych, które były przetrzymywane w złych warunkach w różnych miejscach w Polsce. Rok temu umowę w sprawie budowy niedźwiedziarni prezydent Poznania podpisał z fundacją Vier Pfoten - międzynarodową organizacją zajmująca się ochroną zwierząt.

Fundacja finansuje budowę. Poznański ogród zoologiczny przeznaczył na ten cel obszar trzech hektarów wraz z zapewnieniem opieki weterynaryjnej oraz nadzór merytoryczny nad zwierzętami. Koszt powstania wybiegu to ok. 300 tys. euro. W sumie w Poznaniu będzie mieszkać siedem zwierząt.

bEpGfRVj

Jak poinformował PAP Lech Banach, od wtorku do nowego miejsca zamieszkania przyzwyczajają się trzy pierwsze niedźwiedzie, które przyjechały ze schroniska w podwarszawskich Korabiewicach: Misza, Wania i Borys. Ich przybycie ma związek z zakończeniem pierwszego etapu budowy niedźwiedziarni.

"Obecnie znajdują się one w pomieszczeniach wewnętrznych w celu adaptacji i kwarantanny. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w poniedziałek wypuścimy je na wybieg i będziemy je oswajać z nowym miejscem. Wówczas zobaczą je odwiedzający zoo. Wszystko jednak zależy od tego, czy zwierzęta po wyjściu poczują się bezpiecznie i nie będą się stresować" - powiedział.

Wania i Misza przez jakiś czas mieszkały w wieżowcu w Moskwie razem ze swoim opiekunem, zostały skonfiskowane na granicy. Borys był wykorzystywany w cyrku. Dyrektor podał, że zwierzęta czują się dobrze, ich stan zdrowia jest zadowalający.

Po pierwszych kilku dobach spędzonych w Poznaniu pracownicy zoo zaobserwowali, że Borys - największy z niedźwiedzi, uwielbia warzywa i owoce, nie przepada natomiast za mięsem i rybami. Wania jest dosyć nerwowy, zaś Misza przepada za mięsem, wołowymi kośćmi i rybami.

bEpGfRVp

Oficjalne otwarcie niedźwiedziarni nastąpi wiosną przyszłego roku podczas odbywającego się w Poznaniu międzynarodowego spotkania tematycznego dotyczącego ogrodów zoologicznych.

Przeprowadzenie drugiego etapu budowy, które umożliwi sprowadzenie kolejnych czterech niedźwiedzi ma nastąpić w 2014 lub 2015 roku.

Vier Pfoten działa na rzecz zakończenia nielegalnego trzymania niedźwiedzi na świecie. Fundacja powstała ćwierć wieku temu w Wiedniu. Ma swoje biura w kilkunastu państwach Europy. (PAP)

rpo/ mki/

bEpGfRVK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)