Notowania

wiadomości
06.02.2013 22:07

Tunezja: Policjant zabity w protestach po zabójstwie lidera opozycji

W środowych starciach w Tunisie w trakcie protestów po zabójstwie przywódcy opozycji Szokriego Belaida zabity został 46-letni policjant - powiadomiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

W środowych starciach w Tunisie w trakcie protestów po zabójstwie przywódcy opozycji Szokriego Belaida zabity został 46-letni policjant - powiadomiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Ministerstwo podało w komunikacie, że policjant zmarł z powodu urazu klatki piersiowej; został zraniony kamieniami rzucanymi podczas operacji rozpraszania manifestantów.

W całym kraju zastrzelenie opozycyjnego polityka wywołało w środę falę przemocy. Po zmroku w Tunisie wciąż trwały zamieszki.

48-letni Belaid stał na czele opozycyjnej partii marksistowskiej o ideologii panarabskiej, Ruchu Demokratycznych Patriotów. Został zastrzelony w środę przed swoim domem w Tunisie. Zmarł w drodze do szpitala. Tożsamość sprawcy nie jest znana.

Belaid uchodził za zaprzysięgłego laickiego krytyka umiarkowanie islamistycznego tunezyjskiego rządu. Zabójstwo zapewne podsyci napięcia w kraju, którego droga od dyktatury do demokracji była stawiana jako przykład dla świata arabskiego - zaznacza agencja AP.

Premier Tunezji Hamadi Dżebali w środowym przemówieniu do narodu ogłosił, że utworzy rząd bezpartyjnych technokratów. Jak wyjaśnił, decyzję podjął z powodu fiaska trwających od miesięcy negocjacji między partiami koalicji rządowej w sprawie rozdziału najważniejszych tek w rządzie.

Z kolei opozycja w reakcji na zabójstwo Belaida ogłosiła, że wycofuje 90 swoich członków z konstytuanty, która obecnie pełni funkcję parlamentu i przygotowuje nową, porewolucyjną konstytucję.

W dwa lata od rewolucji, która obaliła prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego i zapoczątkowała arabską wiosnę w innych krajach regionu, Tunezyjczycy obarczają nowy rząd winą za brak poprawy warunków życia, w tym wzrost bezrobocia. Głównym partnerem gospodarczym Tunezji jest przeżywająca kryzys strefa euro.

Do napięć społecznych w Tunezji przyczyniają się też spory między środowiskami świeckimi a konserwatywnymi muzułmanami.(PAP)

awl/ mc/

13156663 13156419 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz