Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja: Demonstracja przeciwko radarowi tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

Około 5 tys. osób demonstrowało w niedzielę w miejscowości Kurecik, na
południowym wschodzie Turcji, przeciw umieszczeniu na miejscowym poligonie radaru wczesnego
ostrzegania, który wejdzie w skład obrony przeciwrakietowej NATO - podały w poniedziałek media.

Około 5 tys. osób demonstrowało w niedzielę w miejscowości Kurecik, na południowym wschodzie Turcji, przeciw umieszczeniu na miejscowym poligonie radaru wczesnego ostrzegania, który wejdzie w skład obrony przeciwrakietowej NATO - podały w poniedziałek media.

Demonstranci, zebrani na apel organizacji pozarządowych i opozycyjnych partii politycznych, wyrazili sprzeciw wobec instalacji systemu przeznaczonego do przechwytywania rakiet balistycznych, które mógłby wystrzeliwać sąsiadujący z Turcją Iran.

Uczestnicy demonstracji oskarżali tureckie władze o "uleganie" żądaniom "imperialistycznych" Stanów Zjednoczonych. Mieszkańcy Kureciku obawiają się, że z powodu radaru staną się "celem" dla sąsiednich krajów.

Turcja zgodziła się na przyjęcie amerykańskiego radaru we wrześniu argumentując, że zwiększy on zarówno jej własne zdolności obronne, jak i łączny potencjał defensywny NATO. Twierdzi, że tarcza rakietowa nie będzie skierowana przeciwko jakiemukolwiek konkretnemu krajowi.

Radar wczesnego ostrzegania osiągnie gotowość operacyjną pod koniec roku.

Iran ostrzegł już Turcję, że zainstalowanie radaru może spowodować wzrost regionalnych napięć. W ostatnich miesiącach napięcie na linii Ankara-Teheran wzrosło, gdy Turcja potępiła represje syryjskiego reżimu wobec opozycji. Z kolei Iran wspiera syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, zapewniając mu m.in. sprzęt do tłumienia antyrządowych protestów.

Na szczycie w Lizbonie w listopadzie 2010 roku państwa NATO zgodziły się na rozwijanie w Europie systemu antyrakietowego do obrony przed irańskimi pociskami balistycznymi. (PAP)

jo/ ap/

9906365 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)