Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja i Cypr Północny wytyczą granicę. Dla ropy

0
Podziel się:

Turcja i Cypr Północny zawarły umowę, że ustalą granice na Morzu Śródziemnym, torując sobie drogę do poszukiwania ropy.

Turcja i Cypr Północny wytyczą granicę. Dla ropy
(kprm.gov.pl)

Wytyczenie przez Ankarę granicy na szelfie może zaognić stosunki Turcji z Cyprem i Grecją.

Turcja i Cypr Północny zawarły umowę, że ustalą granice na Morzu Śródziemnym, torując sobie drogę do poszukiwania ropy - poinformowały tureckie media. To odpowiedź na prace poszukiwawcze prowadzone przez Cypryjczyków z południa.

Umowę zawarli premier Turcji Recep Tayyip Erdogan (na zdjęciu) i Dervis Eroglu, prezydent samozwańczej Tureckiej Republiki Cypru Północnego, której suwerenność uznaje tylko Ankara.

Granica morska jest, jak pisze agencja Associated Press, jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii między Turcją a Cyprem. Oba te kraje starają się określić swe prawa do eksploatacji złóż ropy na obszarze szelfu kontynentalnego na Morzu Egejskim.

Premier Erdogan zapowiadał wcześniej, że jeżeli władze greckiej Republiki Cypryjskiej zdecydują się na poszukiwanie gazu i ropy na Morzu Śródziemnym, Turcja wraz z Cyprem Północnym również zaczną wiercić.

Mimo sprzeciwu Turcji Nikozja poinformowała o rozpoczęciu procesu prowadzącego do wierceń. Erdogan nazwał te działania _ niedorzecznością _ i _ sabotowaniem _ negocjacji pokojowych między cypryjskimi Turkami a Grekami, dotyczących zjednoczenia wyspy podzielonej od 1974 roku. Zapytany, czy jego kraj bierze pod uwagę opcję militarną, Erdogan odparł: _ Jeszcze nie _.

Ankara kwestionuje ważność kontraktów na poszukiwanie gazu i ropy zawartych przez należącą do Unii Europejskiej Republikę Cypryjską, z którą Turcja nie utrzymuje kontaktów dyplomatycznych. Ankara stoi na stanowisku, że Republika Cypryjska nie ma prawa do wierceń dopóty, dopóki nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie zjednoczenia wyspy.

Komisja Europejska zaapelowała do Ankary i Nikozji, aby zachowały powściągliwość w sporze związanym z poszukiwaniami surowców energetycznych na Morzu Śródziemnym i skoncentrowały wysiłki na rozwiązaniu kwestii podziału wyspy.

O konflikcie cypryjsko-tureckim czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t77898.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/narasta;konflikt;wokol;cypryjskich;zloz;ropy,126,0,917630.html) Będzie wojna Cypru z Turcją? "Jeszcze nie" Zdaniem premiera Turcji wiercenia oznaczają sabotowanie negocjacji na temat zjednoczenia wyspy podzielonej od 1974 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t79376.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/turcja;ostrzega;cypr;przed;poszukiwaniem;gazu;i;ropy,48,0,916272.html) Turcja grozi. Poszukają ropy pod osłoną wojsk Turecki minister energetyki Taner Yildiz ostrzega Cypr przed poszukiwaniem gazu i ropy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t74582.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;reakcji;na;wiercenia;cypru;turcja;moze;zaczac;swoje,35,0,916771.html) Turcja pójdzie śladem Grecji? Będą wiercić Taką deklaracje złożył premier tego kraju Recep Tayyip Erdogan.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)