Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja: Kurdyjscy bojownicy mają ogłosić w lutym wstrzymanie działań

0
Podziel się:

Kurdyjscy bojownicy ogłoszą w lutym wstrzymanie wrogich działań
przeciwko Turcji, zgodnie z harmonogramem procesu pokojowego, który ma zakończyć trwający od 28 lat
konflikt - podał we wtorek turecki dziennik "Hurriyet".

Kurdyjscy bojownicy ogłoszą w lutym wstrzymanie wrogich działań przeciwko Turcji, zgodnie z harmonogramem procesu pokojowego, który ma zakończyć trwający od 28 lat konflikt - podał we wtorek turecki dziennik "Hurriyet".

Gazeta pisze, że jako wstępny krok mający służyć budowie zaufania około 100 rebeliantów z separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) złoży broń i wycofa się z Turcji.

Turecki wywiad pod koniec 2012 roku rozpoczął rozmowy z przebywającym w więzieniu liderem PKK Abdullahem Ocalanem. Jak pisze "Hurriyet" rozmowy są również prowadzone z przedstawicielami PKK na północy Iraku, gdzie stacjonuje większość bojowników ugrupowania.

"Zgodnie z harmonogramem, PKK ogłosi decyzję o wstrzymaniu wrogich działań w lutym zaraz po oficjalnym apelu Abdullaha Ocalana" - poinformował dziennik, nie podając źródeł swoich informacji.

Według doniesień tureckich mediów z początku stycznia rząd Turcji i skazany na dożywocie Ocalan uzgodnili plan zakończenia konfliktu kurdyjskiego, przewidujący złożenie broni przez PKK w zamian za rozszerzenie praw Kurdów.

Efektem rozmów przedstawicieli tureckiego wywiadu z Ocalanem jest czteroetapowy plan zakończenia konfliktu. Przewiduje on, że po wstępnym przerwaniu walk bojownicy PKK wycofają się z terytorium Turcji, po czym rozpoczną się rozmowy o rozbrojeniu, a końcowym etapem będzie złożenie broni przez bojowników.

W zamian władze Turcji mają zaakceptować edukację w języku kurdyjskim, umożliwić wzmocnienie administracji lokalnej na terenach zamieszkanych przez Kurdów, a także stworzyć neutralną etnicznie definicję obywatelstwa tureckiego.

Ocalan ma przygotować cztery listy, w których przedstawi swoją wizję zakończenia konfliktu. Adresatami ich będą: Partia Pokoju i Demokracji (BDP), która jest legalną reprezentacją Kurdów w Turcji, przywódcy PKK w północnym Iraku, aktywiści PKK w Europie oraz turecka opinia publiczna.

Od 1984 roku, kiedy kurdyjscy rebelianci chwycili za broń by utworzyć w południowo-wschodniej Turcji własne państwo, w konflikcie zginęło ponad 40 tys. ludzi. Turcja, podobnie jak USA i UE, uznaje PKK za organizację terrorystyczną.

Jak pisze Reuters konflikt z Kurdami jest jednym z głównych wewnętrznych wyzwań z jakimi zmaga się premier Recep Tayyip Erdogan, od 10 lat rządzący Turcją. (PAP)

keb/ ap/

13096154 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)