Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja: Kurdyjscy rebelianci wysadzili część gazociągu

0
Podziel się

Kurdyjscy separatyści wysadzili część irańsko-tureckiego gazociągu,
zamykając tym samym dostawy surowca dla Turcji - poinformował przedstawiciel władz w tym kraju.

bEirSBiZ

Kurdyjscy separatyści wysadzili część irańsko-tureckiego gazociągu, zamykając tym samym dostawy surowca dla Turcji - poinformował przedstawiciel władz w tym kraju.

Gubernator prowincji Agri Ali Yerlikaya sprecyzował, że nikt nie został ranny w wybuchu, do którego doszło we wtorek. Wyciek gazu został natychmiast odcięty; obecnie trwają prace naprawcze gazociągu.

Yerlikaya nie sprecyzował, kiedy rurociąg będzie w pełni operacyjny.

bEirSBjb

Kurdyjscy rebelianci atakowali w przeszłości rurociągi niedaleko granicy z Irakiem i Iranem w ramach kampanii na rzecz uzyskania autonomii. W podobnym ataku na iracko-kurdyjski rurociąg naftowy Kirkuk-Ceyhan w południowo-wschodniej Turcji, do którego doszło 10 sierpnia, zginęły dwie osoby.

W przeszłości za podobne ataki brała odpowiedzialność zdelegalizowana w Turcji prokomunistyczna Partia Pracujących Kurdystanu(PKK), wpisana na listę organizacji terrorystycznych przez Unię Europejską i USA.

PKK dąży do utworzenia niepodległego państwa skupiającego ludność kurdyjską zamieszkałą na terytoriach Turcji, Iranu, Iraku oraz Syrii. Liczba Kurdów szacowana jest na co najmniej 30 mln ludzi.

Kirkuk-Ceyhan jest najważniejszym rurociągiem dla eksportu irackiej ropy, łączy północny Irak z tureckim portem położonym nad M. Śródziemnym.

bEirSBjh

Iran po Rosji jest drugim dostawcą gazu naturalnego do Turcji. (PAP)

cyk/ ro/

6869182 arch.

bEirSBjC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)