Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja: Premier Erdogan przeciwko sankcjom wobec Libii

0
Podziel się

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan wypowiedział się w sobotę przeciwko
sankcjom ONZ wobec Libii, ostrzegając, że naród libijski ucierpiałby z powodu sankcji bardziej niż
reżim Muammara Kadafiego.

bEhGfUth

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan wypowiedział się w sobotę przeciwko sankcjom ONZ wobec Libii, ostrzegając, że naród libijski ucierpiałby z powodu sankcji bardziej niż reżim Muammara Kadafiego.

Agencja Associated Press pisze, że Erdogan sugerował, iż społeczność międzynarodowa działa w trosce o libijskie zasoby ropy naftowej, a nie w trosce o naród Libii.

Turecki premier wypowiedział się na kilka godzin przed kolejnym posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym dyskutowane mają być sposoby ukarania Kadafiego za używanie siły przeciwko antyrządowym demonstrantom. Rozważane jest embargo na broń, zakaz podróżowania dla przedstawicieli reżimu oraz zamrożenie aktywów Kadafiego i jego rodziny.

bEhGfUtj

Erdogan zaapelował do społeczności międzynarodowej, by w swych działaniach kierowała się "sumieniem, poczuciem sprawiedliwości, prawem i uniwersalnymi wartościami, a nie troską o ropę".

Za "jak najszybszym" nałożeniem przez Radę Bezpieczeństwa ONZ "ostrych sankcji międzynarodowych" na reżim w Libii opowiedzieli się kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii David Cameron, którzy rozmawiali w sobotę przez telefon. Oboje uznali też, że sankcje na reżim w Trypolisie powinna nałożyć Unia Europejska.

Administracja prezydenta Baracka Obamy w trybie jednostronnym zamroziła i zablokowała wszelkie aktywa majątkowe w USA Muammara Kadafiego i jego czworga dzieci, a także członków libijskiego reżimu odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka. USA zawiesiły działalność swej ambasady w Trypolisie. Prezydent Obama podpisał w piątek wieczorem dekret wprowadzający sankcje wobec Libii. Podkreślił, że sankcje zwrócone są wyłącznie przeciwko reżimowi, a nie przeciwko narodowi libijskiemu. (PAP)

az/ ap/

bEhGfUtp

8428143 arch.

bEhGfUtK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)