Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
turcja
03.07.2013 19:50

Turcja rezygnuje z przebudowy placu Taksim

Plany te, wspierane przez premiera, wywołały pod koniec maja wielkie protesty, które przerodziły się w wystąpienia antyrządowe w całym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Taką decyzję ogłosił turecki sąd. Nie będzie przebudowy placu Taksim i likwidacji parku Gezi w Stambule. Plany te, wspierane przez premiera, wywołały pod koniec maja wielkie protesty, które przerodziły się w wystąpienia antyrządowe w całym kraju.

Według adwokata strony składającej skargę na projekty inwestycyjne władz sąd podjął tę decyzję na początku czerwca, gdy protesty się nasilały, lecz z niewiadomych powodów ogłosił ją dopiero teraz.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/209/190417.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/woli;meczet;zamiast;inwestorow;do;czego;doprowadzi,122,0,1319290.html) *Woli meczet zamiast inwestorów. Do czego doprowadzi? * Łukasz Pałka pisze o prawdziwych przyczynach zamieszek w Stambule.

Wyrok sądu pierwszej instancji jest - jak pisze agencja Reutera - wyraźnym zwycięstwem opozycji. 31 maja sąd administracyjny Stambułu zalecił zawieszenie prac do czasu wydania wyroku w sprawie budowy.

Rząd odwołał się od tej decyzji. Jednak 14 czerwca premier Recep Tayyip Erdogan obiecał, że realizacja inwestycji - rekonstrukcja koszarów sułtańskich - zostanie zawieszona do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sądowego włącznie z rozprawą apelacyjną.

Według Tureckiego Zrzeszenia Medycznego w licznych antyrządowych starciach demonstrantów z policją używająca gazu łzawiącego i armatek wodnych w wielu tureckich miastach zginęły cztery osoby, a 7,5 tys. zostało rannych. Demonstranci zarzucają premierowi Erdoganowi tendencje autorytarne i próby islamizacji kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja: Uliczna bitwa na placu Taksim Wsparcia udzielają wozy opancerzone i funkcjonariusze, którzy skupili się wokół placu. Przed południem siły porządkowe przejęły kontrolę nad placem.
Weszli do 30 domów i zatrzymali 20 osób Funkcjonariusze sił bezpieczeństwa przeszukali 30 domów i zatrzymali 20 osób pod zarzutem powiązań z grupami terrorystycznymi oraz atakowania policjantów podczas antyrządowych protestów.
Tagi: turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz