Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja: Szef rebeliantów kurdyjskich rezygnuje z wysiłków pokojowych

0
Podziel się

Przebywający w tureckim więzieniu przywódca rebeliantów kurdyjskich
Abdullah Ocalan oskarżył Turcję o ignorowanie jego apeli o rozmowy i zapowiedział wycofanie się z
procesu pokojowego - poinformowała w sobotę kurdyjska gazeta.

bEgmDfat

Przebywający w tureckim więzieniu przywódca rebeliantów kurdyjskich Abdullah Ocalan oskarżył Turcję o ignorowanie jego apeli o rozmowy i zapowiedział wycofanie się z procesu pokojowego - poinformowała w sobotę kurdyjska gazeta.

"Wycofuję się po 31 maja, ponieważ nie zdołałem znaleźć interlokutora" - cytuje Ocalana dziennik "Ozgur Politika".

Ocalan zachował wpływy wśród rebeliantów kurdyjskich z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), mających bazy w północnym Iraku. Bez powodzenia nalegał na władze tureckie o dialog z PKK, uznawaną za organizację terrorystyczną przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

bEgmDfav

Zapowiadając wycofanie się, Ocalan oświadczył, że teraz za proces pokojowy odpowiedzialne będzie kierownictwo PKK, wraz z "prokurdyjskimi partiami politycznymi, walczącymi o prawa Kurdów".

Tymczasem dochodzi do kolejnych starć między rebeliantami kurdyjskimi a siłami tureckimi. W sobotę rebelianci zabili dwóch żołnierzy i trzech prorządowych strażników wiejskich w pobliżu granicy z Irakiem. W zeszłym tygodniu siły tureckie zabiły co najmniej 24 rebeliantów kurdyjskich, m.in. atakując z powietrza ich kryjówki w północnym Iraku.

Turcja wzywa Irak do zlikwidowania baz rebeliantów kurdyjskich na jego terytorium; z tych baz wyprowadzane są ataki na cele tureckie.

Ocalan od 1999 roku przebywa w więzieniu na wyspie Imrali na północnym zachodzie kraju. Obecnie 61-letni założyciel i szef PKK został aresztowany 15 lutego 1999 roku w Kenii przez agentów tureckiego wywiadu z pomocą tajnych służb amerykańskich i przewieziony do Turcji. Tam w czerwcu 1999 roku skazano go na śmierć za "separatyzm"; karę tę zamieniono mu na dożywocie po zniesieniu w Turcji w 2002 roku kary głównej.

bEgmDfaB

Separatyści z PKK od roku 1984 walczą o autonomię tureckiego Kurdystanu - terenów zamieszkanych przez Kurdów w południowo-wschodniej Turcji. W walkach zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. (PAP)

az/ ap/

6332172 arch.

bEgmDfaW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)