Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turkmenistan chce sprzedawać gaz do Wielkiej Brytanii

0
Podziel się:

Prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedow oświadczył, że jego
kraj chce eksportować gaz do Wielkiej Brytanii w ramach strategii poszukiwania nowych rynków zbytu
- poinformowały we wtorek państwowe media.

Prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedow oświadczył, że jego kraj chce eksportować gaz do Wielkiej Brytanii w ramach strategii poszukiwania nowych rynków zbytu - poinformowały we wtorek państwowe media.

Informacje takie powodują wzrost nadziei w Europie na dostawy gazu z krajów Azji Środkowej i stopniowe zmniejszenie zależności od dostaw rosyjskich - pisze AP.

"Perspektywa dostarczania pochodzącego z Turkmenistanu gazu na rynki europejskie, w tym brytyjski, jest całkowicie zgodna z turkmeńskimi planami dywersyfikacji eksportu na rynki światowe" - powiedział prezydent podczas spotkania z brytyjskim księciem Andrzejem, który jest także specjalnym przedstawicielem ds. handlu i inwestycji.

Większość pochodzącego z Turkmenistanu gazu wysyłana jest do Rosji. W 2008 roku wydobyto tam 70 miliardów metrów sześciennych. Dostawy te zostały zawieszone od kwietnia na skutek sporu związanego z wybuchem w głównym gazociągu, który zatrzymał transport gazu. Obie strony nie mogą się porozumieć co do przyczyn wypadku i kosztów naprawy jego skutków.

Turkmenistan planuje, że z kolei gazociąg do Chin zacznie działać w ciągu najbliższego roku. Ma być nim transportowanych 40 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Turkmenistan chce również zwiększyć eksport do Iranu i zdobyć nowe rynki na Zachodzie.

Część międzynarodowych ekspertów wątpi, czy Turkmenistanowi uda się wywiązać ze swoich zobowiązań, jednak rząd twierdzi, że ma wystarczająco dużo gazu dla wszystkich kupujących.

Książe Andrzej powiedział, że Wielka Brytania udzieli "pokaźnego wsparcia" Turkmenistanowi na rozwój dużych projektów energetycznych. (PAP)

keb/ ro/

4483015

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)