Notowania

katastrofa w smoleńsku
30.06.2010 17:17

Tusk i Komorowski będą zeznawać w śledztwie smoleńskim?

Wniosek trafił do prokuratury wojskowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Berliński adwokat Stefan Hambura złożył w Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wnioski o przesłuchanie w sprawie katastrofy smoleńskiej pełniącego obowiązki prezydentaBronisława Komorowskiegooraz premieraDonalda Tuska.

Jak poinformował Hambura, wnioski zostały wysłane do prokuratury faksem. Adwokat sporządził je jako pełnomocnik syna Anny Walentynowicz oraz brata Stefana Melaka, którzy zginęli w katastrofie 10 kwietnia.

Jak pisze Hambura w uzasadnieniu wniosków, przesłuchanie marszałka Sejmu i szefa rządu mają służyć m.in. ustaleniu, _ czy premier Władimir Putin lub inny członek jego rządu chciał znać listę polskiej delegacji na centralne uroczystości w dniu 10 kwietnia 2010 r. upamiętniające 70. rocznicę mordu na polskich oficerach, na której czele miał stać prezydentLech Kaczyński Hambura wnioskuje też o to, by w czasie przesłuchań wyjaśniono, jak dokładnie wyglądałypolsko-rosyjskie ustalenia co do sposobu prowadzenia śledztwa mającego wyjaśnić przyczyny i okoliczności katastrofy smoleńskiej. _ - Chcemy wyjaśnić, czy, a jeśli tak, to kiedy i w jakich okolicznościach, polskie władze dokonywały z władzami rosyjskimi uzgodnień dotyczących prowadzenia śledztwa według Konwencji Chicagowskiej, a nie na podstawie porozumienia polsko-rosyjskiego z
1993 roku lub innego porozumienia - np. zawartego ustnie tuż po katastrofie _ - powiedział Hambura. _

[

Odszkodowanie za Smoleńsk: żona ofiary chce 1,5 mln zł ]( http://news.money.pl/artykul/odszkodowanie;za;smolensk;zona;ofiary;chce;1;5;mln;zl,111,0,633967.html )

Zdaniem adwokata istnieją przesłanki do tego, by przypuszczać, iż strona rosyjska proponowała polskim władzom wspólne prowadzenie śledztwa na innych niż to przewiduje Konwencja Chicagowska zasadach, a polskie władze nie skorzystały z tej możliwości.
_ Adwokat wnioskuje też, by w czasie przesłuchań wyjaśniono, czy po katastrofie Tusk bądź Komorowski ustalali ze stroną rosyjską możliwość dopuszczenia na miejsce katastrofy samolotu TU-154M wyłącznie polskich śledczych, aby zabezpieczyć wszelkie nośniki informacji dotyczące bezpieczeństwa państwa. _

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Zeznanie pilota Jaka świadczy o błędzie kontroli lotów ]( http://news.money.pl/artykul/zeznanie;pilota;jaka;swiadczy;o;bledzie;kontroli;lotow,184,0,638392.html )
* [ Po katastrofie okradli ciało Skrzypka? ]( http://news.money.pl/artykul/po;katastrofie;okradli;cialo;skrzypka,253,0,637949.html )
Tagi: katastrofa w smoleńsku, smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz