Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: monitorowanie decyzji dot. ew. zamykania urzędów pocztowych

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk poinformował w środę, że zwrócił się do ministra
infrastruktury Cezarego Grabarczyka z prośbą o dokładne monitorowanie decyzji o zamykaniu urzędów
pocztowych w niedużych miejscowościach.

Premier Donald Tusk poinformował w środę, że zwrócił się do ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka z prośbą o dokładne monitorowanie decyzji o zamykaniu urzędów pocztowych w niedużych miejscowościach.

"Zwróciłem się już kilka tygodni temu do ministra Grabarczyka z prośbą, aby dokładnie monitorował decyzję o zamykaniu urzędów pocztowych w niedużych miejscowościach, bo bardzo często działoby się to z ewidentną szkodą dla mieszkańców" - powiedział premier w Sejmie dziennikarzom.

Podkreślił, że z "największą ostrożnością" urzędnicy będą podchodzili do takich decyzji. "Likwidacja urzędu pocztowego w małej miejscowości tylko wtedy, kiedy będzie absolutnie i bezwzględnie potrzebna do realizacji tego programu naprawczego poczty. A to oznacza, że w wielu miejscowościach jest poważne uzasadnienie społeczne, te urzędy będą dalej działały" - zaznaczył szef rządu.

"Pocztę trzeba było restrukturyzować i przebudowywać - wszyscy o tym wiedzieliśmy. To było przedsiębiorstwo, które przez długie lata przynosiło systematycznie straty i przede wszystkim broniło się (...), także przepisami ustawowymi, przed konkurencją. Wydaje mi się, że działania podjęte w Poczcie bardzo dobrze służą tej instytucji" - powiedział premier.

Przed godz. 13 w Warszawie rozpoczęła się manifestacja zorganizowana przez związkowców Poczty Polskiej z Mazowsza, przeciwko planowanym zwolnieniom grupowym i likwidacji części urzędów pocztowych. Protestujący mają przejść przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, by wręczyć premierowi petycję.

W ubiegłym tygodniu prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak zarządził przegląd realizowanej strategii spółki w latach 2010-2015 oraz sprawdzenie zasadności likwidacji urzędów, tworzenia agencji pocztowych i restrukturyzacji zatrudnienia.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury, w miastach jedna placówka pocztowa powinna przypadać na 7 tys. mieszkańców, a na wsi - na 85 km kw. Jak informował w styczniu br. zarząd spółki, statystycznie Poczta te warunki spełnia, ale sytuacja wygląda gorzej w dużych miastach; np. w Warszawie na jedną placówkę przypada nieco ponad 9 tys. mieszkańców, a na jedno okienko pocztowe - 2124 osoby.

Poczta Polska SA jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. W firmie pracuje ok. 92 tys. pracowników. Jako samodzielne przedsiębiorstwo działa od 1 stycznia 1992 roku; wówczas podzielono przedsiębiorstwo Poczta Polska Telegraf i Telefon na Pocztę Polską i Telekomunikację Polską. Ma ponad 8 tys. placówek w całym kraju.(PAP)

aop/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)