Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: polityczny nadzór nad projektem jądrowym absolutnie niezbędny

0
Podziel się:

Zaangażowanie państwa i nadzór stricte polityczny nad projektem rozwoju
energetyki jądrowej jest absolutnie niezbędny - powiedział premier Donald Tusk, komentując
nominację b. ministra skarbu Aleksandra Grada na prezesa spółki PGE Energia Jądrowa.

Zaangażowanie państwa i nadzór stricte polityczny nad projektem rozwoju energetyki jądrowej jest absolutnie niezbędny - powiedział premier Donald Tusk, komentując nominację b. ministra skarbu Aleksandra Grada na prezesa spółki PGE Energia Jądrowa.

Jak mówił w środę Tusk na konferencji prasowej, Grad był twórcą koncepcji energetyki jądrowej w Polsce i ma w kraju najwyższe - jak uważa premier - kompetencje, by zająć się "wyzwaniem", jakim jest budowa elektrowni jądrowej.

"Spółka PGE Energia Jądrowa jest istotną wartością dla całego państwa, a nie tylko elementem rynku energetycznego, dlatego ta nominacja ma w pewnym sensie charakter polityczny, ale w tym przypadku jest to uzasadnione" - powiedział szef rządu. Jak dodał, nie wyobraża sobie, by za spółkę, która będzie odpowiedzialna za "wielki projekt narodowy, a nie tylko komercyjny" odpowiadała osoba, która nie jest "państwowcem z doświadczeniem państwowym".

B. minister skarbu pod koniec czerwca złożył wniosek o wygaszenie mandatu poselskiego, a na początku lipca został powołany na prezesa spółek Polskiej Grupy Energetycznej: PGE Energia Jądrowa i PGE EJ 1, które odpowiadają za program energetyki jądrowej oraz przygotowanie i budowę pierwszej elektrowni. Wiceprezesem w nich został z kolei Zdzisław Gawlik - wiceminister skarbu w czasach urzędowania Grada, który m.in. tworzył ustawę o inwestycjach w energetykę jądrową.

Plany rządu zakładają wybudowanie dwóch siłowni jądrowych o łącznej mocy 6 tys. MW. Inwestorem ma być Polska Grupa Energetyczna. Zgodnie z planami PGE pierwszy reaktor miałby zostać uruchomiony ok. 2022-2023 roku.(PAP)

wkr/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)