Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: Polska gotowa działać na rzecz wyeliminowania nielegalnej imigracji

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że Polska jest gotowa
uczestniczyć we wszystkich projektach, które będą zmierzać do wyeliminowania negatywnych zjawisk
związanych z nielegalną imigracją w Unii Europejskiej.

*Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że Polska jest gotowa uczestniczyć we wszystkich projektach, które będą zmierzać do wyeliminowania negatywnych zjawisk związanych z nielegalną imigracją w Unii Europejskiej. *

"Dla nas jest rzeczą oczywistą i to potwierdza także każde moje spotkanie szczególnie z tymi przywódcami państw, które aspirują do Unii Europejskiej, że Europa bez granic, swoboda przekraczania tych symbolicznych już dzisiaj granic między państwami UE, jest jednym z najwyżej cenionych atutów bycia we Wspólnocie Europejskiej" - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Jak podkreślił, jest gotowy wysłuchać wszystkich argumentów swoich partnerów we Wspólnocie na rzecz wyeliminowania negatywnych zjawisk związanych m.in. z nielegalną imigracją. "Polska jest gotowa bardzo poważnie uczestniczyć w takich projektach, które by uchroniły Maltę, Włochy i inne kraje tamtego regionu przed niekontrolowanym napływem nielegalnej imigracji" - podkreślił.

Jego zdaniem, "należy wykazać najwyższą ostrożność", jeśli chodzi o ustalenia traktatowe dotyczące tak podstawowych praw mieszkańców Unii Europejskiej jak przekraczanie granic bez jakiejkolwiek kontroli.

"W UE trzeba raczej działać na rzecz łagodzenia reżimów wizowych, także dla naszych sąsiadów" - uważa premier. Przypomniał, że finalizowana jest obecnie umowa o ruchu bezwizowych z Obwodem Kaliningradzkim. Nawiązał także do umowy o ruchu bezwizowym z Ukrainą. Jak mówił, polski rząd ma dobre doświadczenia z tym związane; od czasu wejścia w życie umowy nie odnotowano w Polsce wzrostu negatywnych zjawisk społecznych takich jak np. przestępczość.

"My nie poprzestaniemy i będziemy twardo opowiadać się raczej za tym, aby granic było mniej, a nie więcej. Ale na pewno posłucham wyraźnie tych argumentów, jeśli one będą już precyzyjne ze strony szefa Komisji Europejskiej" - dodał.

Kampanię na rzecz zmian w układzie z Schengen podjęto, gdy w kwietniu Francja na krótko wprowadziła kontrole na swej granicy z Włochami, by powstrzymać napływ imigrantów ze wstrząsanej zaburzeniami politycznymi Afryki Północnej.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy wezwał do zmodyfikowania zasad Schengen tak, by kraje członkowskie mogły czasowo przywracać kontrolę swych granic, gdy napływa przez nie zwiększona liczba migrantów z krajów spoza UE. Propozycję tę popierają również Włochy.

Unijni ministrowie spraw wewnętrznych mają omawiać francuski pomysł w czwartek na specjalnie w tym celu zwołanym spotkaniu. Oczekuje się, że dalsze rozmowy na ten temat będą prowadzone w trakcie przygotowań do czerwcowego szczytu UE.(PAP)

joko/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)