Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: Polska najbardziej obiecującą gospodarką regionu

0
Podziel się:

#
Dochodzą wypowiedzi ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego
#

# Dochodzą wypowiedzi ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego #

30.05. Warszawa (PAP) - Polska jest najbardziej obiecującą gospodarką regionu, a inwestorzy mogą mieć poczucie bezpieczeństwa i stabilności - powiedział w środę premier Donald Tusk podczas otwarcia Central&Eastern Europe IPO Summit w Warszawie.

Podczas spotkania odbywającego się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych Tusk zaznaczył, że ma wielka satysfakcję, ponieważ obecnie - inaczej niż kilka lat temu - nie musi nadużywać słów, aby przekonywać do Polski jako optymalnego miejsca dla wszelkiego rodzaju inwestycji. Według premiera Polska jest dziś "najbardziej obiecującą gospodarką regionu".

"Kilka lat temu rzeczywiście musieliśmy dokonywać nadzwyczajnych wysiłków, aby promować Warszawę, warszawską giełdę i Polskę, jako miejsce do inwestowania bezpieczne i obiecujące poważne korzyści dla inwestorów" - wskazał.

Dodał, że to Polska odniosła niekwestionowany nigdzie w świecie sukces gospodarczy i finansowy, a jego twórcami są Polacy. "Polska stała się symbolem - cennym, bo bardzo w dzisiejszych czasach rzadkim - bezpiecznego przechodzenia przez kryzys. Jesteśmy jedynym krajem w Europie, w którym o kryzysie dużo się mówi, ale w którym tego kryzysu się nie odczuwa" - powiedział szef rządu.

Tusk zaznaczył, że Polska jako jedyna w Europie przeszła przez trudne lata kryzysu ze wzrostem gospodarczym. Ocenił, że perspektywy rozwoju Polski w czasach, w których trudno o entuzjazm, są obiecujące, "choć nieoszałamiające".

"Planowane 2,5 proc. wzrostu (PKB) na rok 2012 - ostrożna prognoza - to i tak najlepsza prognoza z wszystkich państw europejskich" - powiedział Tusk.

Podkreślił rolę GPW, instytucji finansowych i nadzoru finansowego w drodze Polski do sukcesu. "To wszystko przyczyniło się nie tylko do tego sukcesu (...), ale daje aktualnym i potencjalnym inwestorom uzasadnione poczucie bezpieczeństwa i stabilności, także na najbliższe lata" - dodał.

Wskazał, że GPW jest imponującym przykładem wzrostu "w czasach, kiedy wszystkim spada", zwracając uwagę na liczbę notowanych spółek i obroty akcjami.

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział, że GPW w 2011 r. była liderem wśród rynków kapitałowych pod względem liczby debiutów i miała trzecie miejsce w UE pod względem ich wartości.

"Status lidera Europy, a Europy Środkowowschodniej w szczególności, nie jest dany raz na zawsze, o ten status trzeba zabiegać. (...) Mamy ambicję, aby ten status utrzymać i rozwijać dalej w ciągu najbliższych trzech lat" - powiedział.

Zaznaczył, że 44 debiuty, które miały miejsce od początku 2012 r. w Warszawie powodują, że GPW jest pierwsza w Europie, jeśli chodzi o debiuty. "To powód do dumy, ale także wielkie zobowiązanie, które spoczywa na rządzie i GPW" - dodał.

Zdaniem Budzanowskiego filarami rozwoju polskiego rynku są: globalny kapitał, globalni inwestorzy i globalni emitenci. "Bez połączenia tych trzech elementów nie będzie dalszego sukcesu rynków kapitałowych w Polsce" - zaznaczył.

Według ministra zaufanie inwestorów do polskiej gospodarki, perspektyw jej wzrostu i reguł rynkowych, które są w Polsce przestrzegane powoduje, że Polska staje się magnesem dla globalnego kapitału.

Budzanowski podkreślił, że w strategii rozwoju rynku kapitałowego do 2015 r. istotny jest udział Skarbu Państwa w procesach prywatyzacji. "Mamy kilka ważnych spółek, które - chcielibyśmy - aby zadebiutowały na GPW, które są atrakcyjne dla rynków finansowych i dla kolejnych inwestorów, od sektora energetycznego, przez sektor finansowy, po sektor zbrojeniowy" - powiedział.

Minister poinformował, że nadchodzi też nowa epoka związana z wyzwaniami w sektorze energetycznym, a sektor ten będzie wymagał ogromnych nakładów finansowych w najbliższych latach.

"W związku z tym, w tym obszarze również planujemy zarówno debiuty spółek Skarbu Państwa, jak i spółek powiązanych ze spółkami Skarbu Państwa, które odgrywają kluczową rolę dla sektora energetycznego i inwestycji na rynku gazu i ropy" - dodał.

Tegoroczne Central&Eastern Europe IPO Summit to druga edycja konferencji gromadzącej przedstawicieli spółek rozważających debiut giełdowy na GPW oraz globalnych banków i funduszy inwestycyjnych. (PAP)

mmu/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)