Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tusk: Polska w pełni popiera unijne aspiracje Czarnogóry

0
Podziel się

Premier Donald Tusk zadeklarował w czwartek, że Polska w pełni popiera unijne
aspiracje Czarnogóry. "Europa czeka i potrzebuje Czarnogóry, wasze europejskie aspiracje są w pełni
uzasadnione" - podkreślił.

bEiVknGZ

Premier Donald Tusk zadeklarował w czwartek, że Polska w pełni popiera unijne aspiracje Czarnogóry. "Europa czeka i potrzebuje Czarnogóry, wasze europejskie aspiracje są w pełni uzasadnione" - podkreślił.

Szef polskiego rządu, który przebywa z trzydniową wizytą na Bałkanach, powiedział po spotkaniu z premierem Czarnogóry Igorem Luksziciem w mieście Budva, że "znakiem rozpoznawczym polskiej prezydencji i głównym priorytetem jest proces rozszerzenia Unii Europejskiej".

"Macie europejską historię, jesteście dumnym europejskim narodem, od pięciu lat cieszycie się niepodległością. Duże znaczenie ma też fakt, że macie europejskiego premiera, którego reputacja będzie także poważnym atutem w rozmowach na temat otworzenia negocjacji (w sprawie członkostwa w UE). Czarnogóra może liczyć na wsparcie Polski, jesteśmy do waszej dyspozycji" - mówił Tusk.

bEiVknHb

Czarnogóra ma już oficjalny status kandydata do członkostwa w UE. Terminu rozpoczęcia negocjacji członkowskich jeszcze nie ustalono; opóźniają się one z powodu obaw związanych z przestępczością i korupcją, panującymi w Czarnogórze od lat 90. Komisja Europejska podkreśla m.in., że Czarnogóra musi podnieść poziom swej administracji, policji i polepszyć system prawny.

Tusk wyraził nadzieję, że w grudniu tego roku - jeszcze podczas polskiej prezydencji w Radzie UE - Czarnogóra rozpocznie negocjacje z UE w sprawie akcesji. "Jestem przekonany, że dacie radę, że wasze nastawienie, determinacja zostanie nagrodzona" - podkreślił.

"Jeśli Czarnogóra spełni oczekiwania, które stawiane są każdemu kandydatowi, to Polska będzie działała na pewno skutecznie, aby kolejny etap Czarnogóry na drodze do akcesji zakończyć jeszcze w tym roku" - zadeklarował polski premier. Jak ocenił, Czarnogóra powinna wykorzystać swoją europejską szansę.

Premier Czarnogóry poinformował polskiego premiera o sytuacji gospodarczej swojego kraju oraz działaniach na rzecz wejścia do UE. Tusk zapewnił, że te informacje zrobiły na nim duże wrażenie.

bEiVknHh

Lukszić zapewnił też, że najważniejszy priorytet Czarnogóry to integracja europejska. Jak poinformował, tematami rozmów były też kwestie polityki zagranicznej oraz stosunki gospodarcze i dwustronne.

W piątek szef polskiego rządu udaje się do Serbii, gdzie spotka się z premierem Mirko Cvetkoviciem oraz prezydentem Borisem Tadiciem. W sobotę, ostatniego dnia wizyty, Tusk będzie rozmawiał w Chorwacji z premier Jadranką Kosor oraz z prezydentem Ivo Josipoviciem.

Z Budvy Marcin Gietka (PAP)

mrr/ mc/

bEiVknHC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)