Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: rozmowy z Netanjahu o współpracy wojskowej i sytuacji w regionie

0
Podziel się:

Współpraca wojskowa, sytuacja międzynarodowa i wymiana kulturalna - to
główne tematy środowych, polsko-izraelskich konsultacji pod przewodnictwem premierów Donalda Tuska
i Benjamina Netanjahu. We wtorek Tusk ocenił relacje Polski z Izraelem jako bardzo dobre.

Współpraca wojskowa, sytuacja międzynarodowa i wymiana kulturalna - to główne tematy środowych, polsko-izraelskich konsultacji pod przewodnictwem premierów Donalda Tuska i Benjamina Netanjahu. We wtorek Tusk ocenił relacje Polski z Izraelem jako bardzo dobre.

"Nasze relacje z Izraelem są rzeczywiście bardzo dobre, na wysokim poziomie. Wizyta premiera Benjamina Netanjahu (w Warszawie) to kolejne tzw. konsultacje międzyrządowe, a więc spotkania nie tylko premierów, ale prawie całych rządów, jest to liczna grupa ministrów po obu stronach" - powiedział we wtorek Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Premier poinformował, że w - trakcie konsultacji międzyrządowych - będzie rozmawiał z Netanjahu m.in. o współpracy wojskowej. "To bardzo istotny temat, szczególnie w związku z naszymi ambitnymi planami, dotyczącymi unowocześnienia naszych zdolności, jeśli chodzi o obronę powietrzną" - zaznaczył.

Jak dodał, ważnym tematem będzie też z pewnością sytuacja międzynarodowa. "Premier Izraela jest jednym z kluczowych rozmówców, kiedy mówi się o przyszłości całego regionu, nie tylko, gdy chodzi o kwestie palestyńskie, izraelskie - ale także o wojnę w Syrii i napięcie w całym regionie" - powiedział szef polskiego rządu.

Kolejne tematy konsultacji to - według premiera - wymiana kulturalna i oświatowa między Polską i Izraelem.

Premier był pytany przez dziennikarzy, czy w rozmowach z Netanjahu pojawi się kwestia reprywatyzacji. "Temat reprywatyzacji nie pojawia się w relacjach międzypaństwowych, pomiędzy Polską, a Izraelem. Tak naprawdę nawet nie chodzi o reprywatyzację, bo ta w Polsce odbywa się różnymi metodami, ale o tzw. restytucję mienia, czyli de facto o utracone mienie żydowskie. Kwestia jest zdecydowanie częściej podnoszona przez środowiska żydowskie w Stanach Zjednoczonych, niż w relacjach bilateralnych Polska-Izrael" - oświadczył szef rządu.

Tusk przypomniał, że w latach 60-tych Polska podpisała porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie restytucji mienia. "Polska zapłaciła, jak na ówczesne czasy, bardzo dużą kwotę na rzecz restytucji mienia. Rząd amerykański wówczas w tej umowie międzynarodowej zobowiązał się do niepodnoszenia żadnych roszczeń wobec Polski z tego tytułu" - zaznaczył.

W środę w Warszawie, pod przewodnictwem premierów Polski i Izraela, odbędą się polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe. Dzień później - 13 czerwca - premier Izraela weźmie udział w uroczystości otwarcia na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau nowej, stałej ekspozycji poświęconej zagładzie Żydów.

Ostatnie polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe odbyły się w 2011 roku w Jerozolimie. (PAP)

mrr/ agy/ eaw/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)