Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk zgadza się, żeby Arabski został ambasadorem

0
Podziel się:

#
dochodzi szersza wypowiedź premiera i background
#

# dochodzi szersza wypowiedź premiera i background #

15.01. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk zadeklarował we wtorek, że nie będzie stawiał przeszkód, aby szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Arabski został ambasadorem RP w Hiszpanii.

"Wpłynął wniosek ze strony ministra spraw zagranicznych o skierowaniu go (Arabskiego-PAP) na placówkę do Madrytu. Oczywiście nie jest to decyzja prezesa Rady Ministrów. Procedura jest czasochłonna. Wymaga decyzji i akceptacji ze strony prezydenta, ważna jest opinia komisji sejmowej (spraw zagranicznych)" - mówił Tusk na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia rządu.

"Rozmawiałem o tym z ministrem Arabskim. Byłby zainteresowany pozytywną decyzją. Nie będę stawiał przeszkód" - zapowiedział premier.

Pytany, kiedy Arabski formalnie zostanie ambasadorem, Tusk powiedział: "Wakat na stanowisku ambasadora w Madrycie trwa już trochę, więc powinniśmy sprawę szybko zamknąć".

Dopytywany, czy następcą Arabskiego na stanowisku szefa kancelarii premiera będzie szef Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek, Tusk powiedział: "Mam już następcę, ale nie powiem, bo sprawa jest w toku. Nie będę nikogo nominował, dopóki minister Arabski pełni swoją funkcję, bo to byłoby nieelegancko, a nuż nie dostanie nominacji od prezydenta, wolę nie wyprzedać faktów".

Według art. 17. ustawy o służbie zagranicznej ambasadora mianuje i odwołuje prezydent na wniosek ministra spraw zagranicznych, zaakceptowany przez prezesa Rady Ministrów.

Arabski urodził się w 1968 r. w Gdańsku. Ukończył Politechnikę Gdańską, był działaczem NZS. Członek Krajowej Rady Katolików Świeckich. W 2001 r. został odznaczony papieskim medalem "Pro Ecclesia et Pontifice".

Był dyrektorem programowym sieci Radia Plus, dziennikarzem Radia ZET, korespondentem Radia Wolna Europa. Był też członkiem zarządu Radia Gdańsk SA.

W 2006 roku był kandydatem PO do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (nie został wybrany przez Sejm). Jako kandydat do KRRiT stracił stanowisko redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego".

W Radiu Plus Arabski prowadził cykliczne wywiady z ówczesnym metropolitą gdańskim arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim. Od tamtego czasu mówi się o ich przyjaźni. Sam Arabski podkreślał: "Arcybiskup Tadeusz Gocłowski jest bardzo ważny w moim życiu. Kiedy byłem redaktorem naczelnym Radia Plus, on był właścicielem tej katolickiej rozgłośni, czyli moim szefem. Był i jest dla mnie mentorem. Podtrzymywał mnie na duchu w dramatycznych chwilach".

W 2007 roku Arabski został powołany przez Tuska na szefa kancelarii premiera; funkcję tę pełni też w kolejnej kadencji rządu premiera Tuska.

W 2011 w wyborach parlamentarnych był kandydatem PO do Sejmu z okręgu gdańskiego (startował z drugiego miejsca, jako bezpartyjny), nie uzyskał jednak mandatu poselskiego.

Ma opinię polityka tajemniczego, "trzymającego się z boku", bardzo rzadko wypowiada się dla mediów.

Przez polityków PiS został uznany za jednego z głównych winnych tragedii rządowego Tu-154M w Smoleńsku w 2010 roku. Według PiS, Arabski był odpowiedzialny za organizację tego lotu. Szef kancelarii premiera odpowiadał, że jest atakowany, bo - jak zauważył - z czterech osób, które były zaangażowane w organizację dwóch wizyt w Katyniu w kwietniu 2010 roku, żyje tylko on.

11 kwietnia 2010 roku Arabski został członkiem - powołanego przez premiera - Międzyresortowego Zespołu do spraw koordynacji działań podejmowanych po katastrofie polskiego Tu-154M w Smoleńsku. Razem z ówczesną minister zdrowia Ewą Kopacz byli w Moskwie, gdzie zajmowali się ustaleniami dotyczącymi identyfikacji zwłok ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, a także opieką nad członkami rodzin ofiar.

Jest współautorem książki o wizytach Jana Pawła II na Wybrzeżu oraz cyklu filmów dokumentalnych o Gdańsku. (PAP)

tgo/ mrr/ eaw/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)