Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Twój Ruch organizuje debatę; chce rozwiązań ws. pijanych kierowców

0
Podziel się

Twój Ruch przy okazji posiedzenia Sejmu w drugiej połowie stycznia
zorganizuje debatę z udziałem ekspertów, by wypracować rozwiązania ws. pijanych kierowców -
powiedział PAP poseł Michał Kabaciński. Inicjatywa TR ma związek z tragicznym wypadkiem w Kamieniu
Pomorskim.

bEitGmfF

Twój Ruch przy okazji posiedzenia Sejmu w drugiej połowie stycznia zorganizuje debatę z udziałem ekspertów, by wypracować rozwiązania ws. pijanych kierowców - powiedział PAP poseł Michał Kabaciński. Inicjatywa TR ma związek z tragicznym wypadkiem w Kamieniu Pomorskim.

Według Kabacińskiego, w debacie mają wziąć udział m.in. eksperci z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz prawnicy.

Poseł zapowiedział, że TR będzie chciał wypracować propozycje zmian w polskim prawie, "ale nie na zasadzie zwiększania dolegliwości karnej dla kierowców". "Uważamy, że to tak naprawdę niczego nie zmieni" - dodał.

bEitGmfH

TR - mówił Kabaciński - chce skupić się głównie na tym, jak zmienić podejście polskiego społeczeństwa w kwestii tolerowania osób wsiadających za kółko po alkoholu.

Ponadto partia chce zbadać, czy jest możliwość prawna obciążenia współodpowiedzialnością karną pasażerów nietrzeźwych kierowców lub inne osoby, które wiedziały, że osoba nietrzeźwa wsiada za kierownicę. Kabaciński zaznaczył, że zdarzają się sytuacje, iż pasażerowie dopuszczają możliwość kierowania pojazdu przez osobę będącą pod wpływem alkoholu.

O pomysłach wprowadzenia współodpowiedzialności pasażerów mówili także w czwartek na konferencjach prasowych politycy PiS i SLD.

Kabaciński zapowiedział, że TR chce też przeanalizować do czasu debaty skuteczność obecnych przepisów. "Jeśli popatrzymy na Kodeks karny, to dolegliwość za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu jest duża, tylko problem polega na stosowaniu prawa przez sądy" - ocenił.

bEitGmfN

Inicjatywa TR ma związek z tragedią, która wydarzyła się w środę w Kamieniu Pomorskim, gdzie samochód kierowany przez 26-latka wjechał w grupę ludzi; w wyniku wypadku śmierć poniosło 6 osób. Kierowca miał prawie dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu. W czwartek sprawca usłyszał zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwym katastrofy w ruchu lądowym, której skutkiem była śmierć wielu osób; grozi mu za to do 15 lat więzienia.

Sprawca wypadku odpowiadał już za jazdę pod wpływem alkoholu w 2006 roku. Odebrano mu wówczas prawo jazdy na rok.(PAP)

sdd/ mok/ ura/

bEitGmgi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)