Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tychy będą miały plac z Kostkami Poezji Baczyńskiego

0
Podziel się:

Kostki Poezji - granitowo-szklana instalacja przestrzenna z wygrawerowanymi
wierszami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego powstanie w Tychach na rewitalizowanym placu noszącym imię
poety.

Kostki Poezji - granitowo-szklana instalacja przestrzenna z wygrawerowanymi wierszami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego powstanie w Tychach na rewitalizowanym placu noszącym imię poety.

To najodpowiedniejszy sposób wyrażenia hołdu wobec patrona tego miejsca - oceniają przedstawiciele tyskiego magistratu. Nietypowy pomnik ma być gotowy do połowy roku.

Na instalację złożą się 23 granitowo-szklane elementy w kształcie sześcianów. Ich liczba odpowiada ilości lat, które przeżył autor, uważany za jednego z najwybitniejszych poetów czasu okupacji.

"Koncepcja została wskazana przez mieszkańców naszego miasta, którzy zwyciężyli w konkursie na projekt pomnika i instalacji przestrzennej upamiętniającej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ten pomysł uznano za najbardziej odpowiadający jego postaci - młodego poety, który zginął podczas wojny" - tłumaczyła we wtorek PAP rzeczniczka tyskiego magistratu, Grażyna Piechota.

Autorami projektu są rzeźbiarz Marek Chodorek oraz architekt Łukasz Łyduch. Ściany zaprojektowanych przez nich sześcianów będą miały 80 cm wysokości. Wewnątrz ich granitowej bazy znajdą się mniejsze, szklane kostki z wygrawerowanymi wierszami poety. Będzie można je czytać również w nocy dzięki zamontowanym w sześcianach lampom.

Na kostkach znajdą się także płytki ze stali nierdzewnej, gdzie niewidomi będą mogli przeczytać wiersze Baczyńskiego pisane braille'm. Elementy instalacji będą umieszczone nie tylko na samym placu, ale również na odchodzących od niego ulicach. W ten sposób mają zatrzymać przechodnia i zachęcić do kontaktu z twórczością poety.

Inwestycja ma kosztować ok. 120 tys. zł i powinna być gotowa przed wakacjami.

We wcześniejszych planach rewitalizacji placu Baczyńskiego pojawiały się pomysły, aby zamiast poety na cokole stanął Ryszard Riedel - związany z Tychami charyzmatyczny wokalista zespołu Dżem. Pomysł miał jednak równie wielu przeciwników, co zwolenników.

"Ryszard Riedel też zapewne będzie miał swoje miejsce w Tychach. Trwają prace na koncepcją zagospodarowania dawnego kina Andromeda przy placu Baczyńskiego. Możliwe, że tam znajdzie się miejsce dla uczczenia jego pamięci" - uważa Grażyna Piechota.

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w 1921 r. w Warszawie. Przez historyków literatury jest uważany za poetę, który najpełniej wyraził los tzw. pokolenia Kolumbów - wchodzącego w okres dojrzałości w czasach II wojny światowej. Baczyński walczył w szeregach Armii Krajowej. Zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego od kuli niemieckiego snajpera.

Podczas okupacji Baczyński napisał takie tomiki poezji jak "Zamknięty echem", "Dwie miłości", "Wiersze wybrane" i "Arkusz poetycki nr 1". Pisał wiersze katastroficzne, chciał zmierzyć się ze swoją epoką, opisać czas wojny, która w jego twórczości ukazana jest jako ogromna, niszczycielska siła, niszcząca dawne systemy wartości i wprowadzająca nowe, okrutne prawa.(PAP)

toe/ mab/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)