Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tylko sześć polskich gmin w europejskim Porozumieniu Burmistrzów

0
Podziel się:

Tylko sześć polskich gmin przystąpiło dotąd do powołanego rok temu
europejskiego Porozumienia Burmistrzów, służącego włączeniu się samorządów w działania na rzecz
ochrony klimatu. Eksperci prognozują jednak, że zainteresowanie gmin takimi działaniami będzie
rosnąć.

Tylko sześć polskich gmin przystąpiło dotąd do powołanego rok temu europejskiego Porozumienia Burmistrzów, służącego włączeniu się samorządów w działania na rzecz ochrony klimatu. Eksperci prognozują jednak, że zainteresowanie gmin takimi działaniami będzie rosnąć.

"Polskie miasta coraz śmielej interesują się gospodarką energetyczną. Nic w tym dziwnego, bo energia stanowi dziś coraz poważniejszy składnik w samorządowych budżetach" - ocenia europoseł Jan Olbrycht, który zorganizował w Katowicach konferencję na temat efektywności energetycznej w miastach.

Do Porozumienia Burmistrzów przystąpiły dotąd gminy: Bielsko-Biała, Dzierżoniów, Łubianka, Niepołomice, Radziechowice i Warszawa.

Również dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski jest przekonany, że zainteresowanie samorządów projektami energetycznymi, służącymi zmniejszeniu kosztów energii, a tym samym dającymi efekty ekologiczne, będzie rosnąć.

"Do gmin trafiają jednak przede wszystkim argumenty ekonomiczne, a nie ekologiczne" - ocenił Porawski, według którego w gospodarce energetycznej samorządy mogą szukać sposobów na oszczędność publicznych pieniędzy.

Według wiceminister gospodarki Joanny Strzelec-Łobodzińskiej, aktywny udział samorządów jest konieczny, by Polska spełniła warunki unijnego planu, zakładającego do 2020 r. 20-procentową redukcję emisji CO2, 20-procentową oszczędność energii i 20-procentowy udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym.

M.in. temu ma służyć podpisane w lutym ubiegłego roku w Brukseli Porozumienie Burmistrzów, w którym szefowie blisko 350 europejskich miast zobowiązali się do podjęcia działań dla zrównoważonego gospodarowania energią na terenach miejskich i przekroczenia celu energetycznego UE, jakim jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do 2020 roku.

"Władze lokalne powinny stać się głównymi organami promującymi oszczędne wykorzystanie energii, muszą też być w tych zadaniach wspierane. Na razie lista polskich gmin, które przystąpiły do ambitnej inicjatywy Porozumienia Burmistrzów, jest dość krótka" - mówiła Strzelec-Łobodzińska.

Wiceminister gospodarki zachęcała samorządowców, by wspólnie z Krajową Agencją Poszanowania Energii wzięli udział w ruszającym w maju projekcie służącym wymianie doświadczeń miast i gmin w zrównoważonej polityce energetycznej.

Odbywająca się w poniedziałek i wtorek w Katowicach IV Międzynarodowa Konferencja "Miasto 2010", poświęcona efektywności energetycznej w miastach, zgromadziła ponad 200 samorządowców, przedstawicieli administracji publicznej, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, rządu, specjalistów rynku energii i ekspertów w zarządzaniu miastami.

Specjaliści przekonywali, że zarządzanie i oszczędzanie energii należą do najważniejszych dla samorządów wyzwań w nadchodzących latach. Przedstawiciele Komisji Europejskiej zwracali uwagę przede wszystkim na strategiczną rolę miast w osiąganiu europejskich celów w zakresie oszczędzania energii i walki z efektami zmian klimatycznych. (PAP)

mab/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)