Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Uchwała radnych o referendum ws. odwołania prezydenta Słupska

0
Podziel się

Rada Miasta Słupska przyjęła w środę uchwałę o przeprowadzeniu referendum ws.
odwołania prezydenta miasta Macieja Kobylińskiego (SLD). Przed miesiącem słupscy radni nie
udzielili Kobylińskiemu absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2012.

bDnIkqjV

Rada Miasta Słupska przyjęła w środę uchwałę o przeprowadzeniu referendum ws. odwołania prezydenta miasta Macieja Kobylińskiego (SLD). Przed miesiącem słupscy radni nie udzielili Kobylińskiemu absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2012.

Za przeprowadzeniem referendum ws. odwołania Kobylińskiego z funkcji prezydenta Słupska głosowało 16 radnych, a pięciu było przeciw.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy prezydenta Słupska Dawid Zielkowski, w tej sytuacji zgodność z prawem podjętej uchwały sprawdzi teraz w ciągu 30 dni wojewoda pomorski, a następnie wojewódzki komisarz wyborczy będzie mógł wyznaczyć termin referendum.

bDnIkqjX

W przemówieniu skierowanym do Rady Miasta przed środowym głosowaniem Kobyliński mówił m.in., że "jedyne powody, jakie przemawiają za organizacją referendum, są natury politycznej".

Wymienił kilkanaście inwestycji przeprowadzonych w ostatniej dekadzie w Słupsku, w tym m.in. rozpoczęcie rewitalizacji Traktu Książęcego, remonty i termomodernizację kamienic, budowę centrum lekkoatletycznego, wdrożenie w szkołach systemu e-edukacji i e-dziennika, zakup nowoczesnych autobusów i przebudowę 41,5 km dróg.

"Jako osoby sprawujące funkcje publiczne musimy zachowywać się odpowiedzialnie. Słupszczanie wymagają od nas przede wszystkim racjonalnego zarządzania miastem i gospodarowania jego zasobami" - podkreślił Kobyliński.

Do próby odwołania Kobylińskiego doszło w ubiegłym roku. W listopadzie 2012 r. odbyło się referendum, w którym większość głosujących opowiedziała się za pozbawieniem Kobylińskiego prezydenckiego fotela, jednak było ono nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.

bDnIkqkd

Do ubiegłorocznego referendum doszło z inicjatywy pięciorga mieszkańców Słupska, którzy uważali, że Kobylińskiego należy odwołać m.in. za "arogancki sposób sprawowania władzy, odbiegającą od zasad zdrowego rozsądku politykę gospodarczą, realizację nietrafionych inwestycji".

69-letni Kobyliński jest wybierany na prezydenta Słupska bez przerwy od 2002 roku. Podczas ostatniej kampanii wyborczej zapowiedział, że lata 2010-2014 będą jego ostatnią kadencją.

W 23-osobowej Radzie Miasta Słupska zasiada 8 radnych PO, 6 radnych SLD, po 4 z PiS i komitetu Nowy Słupsk; jeden radny jest niezrzeszony. (PAP)

rop/ mok/ jbr/

bDnIkqke
bDnIkqky
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)