Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uchwała Sejmu w sprawie sytuacji na Kubie

0
Podziel się:

#
Dochodzi m.in. wypowiedź szefa komisji spraw zagranicznych Andrzeja Halickiego
#

# Dochodzi m.in. wypowiedź szefa komisji spraw zagranicznych Andrzeja Halickiego #

19.03. Warszawa (PAP) - Sejm w przyjętej w piątek przez aklamację uchwale potępił działania władz kubańskich wymierzone w opozycję; zaapelował też o uwolnienie więźniów politycznych i dialog z przedstawicielami kubańskiej opozycji.

"Sejm, pamiętając o polskiej tradycji walki o wolność i nawiązując do dziedzictwa Solidarności, potępia działania władz kubańskich wymierzone w przedstawicieli opozycji demokratycznej" - czytamy w uchwale.

Posłowie podkreślili, że restrykcje te "łamią zobowiązania wynikające z Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych przyjętego przez władze kubańskie".

Sejm zaznaczył, że mimo wysiłków organizacji międzynarodowych, szczególnie Unii Europejskiej, "sytuacja ponad dwustu więźniów politycznych na Kubie pozostaje bardzo trudna".

Posłowie wyrazili ubolewanie z powodu śmierci Orlanda Zapaty Tamayo, zmarłego po 85 dniach protestu głodowego, i zaapelowali do władz kubańskich o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, w tym Guillermo Farinasa.

Sejm zwrócił się również do władz kubańskich o respektowanie postanowień Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W uchwale przypomniano, że zgodnie z deklaracją "każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby".

Posłowie zaapelowali też do władz Kuby "o rozpoczęcie dialogu z przedstawicielami opozycji, którego celem powinno być stworzenie demokratycznego systemu politycznego na Kubie".

18 marca przypada 7. rocznica tzw. czarnej wiosny 2003 roku, kiedy aresztowano 75 kubańskich opozycjonistów. 53 nadal przebywa w więzieniu. Jeden z nich, Orlando Zapata Tamayo, zmarł 23 lutego po 85 dniach strajku głodowego. W szpitalu znalazł się drugi opozycjonista, Guillermo Farinas, który zaczął głodówkę po śmierci Tamayo i od trzech tygodni odmawia jedzenia i picia.

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Andrzej Halicki (PO) powiedział na konferencji prasowej, że 7 lat temu Kubańczycy pokazali swoją niezłomność, co przypłacili więzieniem.

"Nie jest silnym państwem to, które używa przemocy wobec swoich obywateli. Słabość reżimu Castro na Kubie widać tym bardziej, iż bez reakcji i w sposób tak bestialski przygląda się kolejnym śmierciom swoich obywateli, których jedyną wolą jest swoboda wypowiedzi" - mówił Halicki.

"Panie Castro, w imię resztek człowieczeństwa, które być może drzemią jeszcze w panu, uwolnij więźniów politycznych. Daj swoim obywatelom, patriotom kubańskim możliwość spotkania się, życia wspólnego ze swoimi rodzinami" - powiedział Halicki. Dodał, że więźniowie polityczni chcą tylko jednego - po prostu wolności.

Halicki przypomniał, że polscy parlamentarzyści objęli "symboliczną adopcją" 100 więźniów politycznych. Polega na tym, że każdy z polityków interesuje się konkretnym więźniem, koresponduje z jego rodziną.

Zapata Tamayo był "podopiecznym" Izabeli Leszczyny (PO). Posłanka mówiła na konferencji prasowej, że dzięki pomocy Fundacji "Wolność i Demokracja" mogła "uczestniczyć duchowo w tragicznej walce" Kubańczyka.

W tym tygodniu w Hawanie przeciwko przetrzymywaniu w więzieniach ich bliskich czterokrotnie demonstrowały "Damy w bieli". Uczestniczki czwartkowej demonstracji zostały otoczone, podobnie jak we wtorek i środę, przez około dwustu zwolenników Fidela i Raula Castro skandujących jeden okrzyk: "Ta ulica należy do Fidela! Ta ulica należy do Fidela!"

W środę pojawiła się na drodze uczestniczek demonstracji grupa kobiet-policjantek. Zmusiły one demonstrujące Kubanki do zajęcia miejsca w oczekujących samochodach. Odbyło się to przy okrzykach aprobaty ze strony procastrowskich demonstrantów. Środowa interwencja policji przerwała marsz "Dam w bieli" po raz pierwszy od dwóch lat.

W czwartek brutalne metody działania kubańskiej policji przeciwko "Damom w bieli" potępił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. (PAP)

ajg/ joko/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)