Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uchwała ws. Ukrainy będzie przyjęta przez aklamację; zapis o sankcjach

0
Podziel się:

#
dochodzą kolejne cytaty z treści uchwały oraz wypowiedzi posłów R.Tyszkiewicza i K.Szczerskiego
#

# dochodzą kolejne cytaty z treści uchwały oraz wypowiedzi posłów R.Tyszkiewicza i K.Szczerskiego #

23.01. Warszawa (PAP) - Zapis o możliwych sankcjach personalnych wobec osób odpowiedzialnych za użycie siły na Ukrainie, a także wezwanie do zaprzestania rozlewu krwi zawiera projekt uchwały zatwierdzony w czwartek przez prezydium Sejmu. W piątek Sejm przyjmie uchwałę przez aklamację.

"Sejm RP stoi na stanowisku, że w razie kontynuowania polityki przemocy, społeczność międzynarodowa może zastosować sankcje personalne wobec osób bezpośrednio odpowiedzialnych za użycie siły. Sejm apeluje o rozważenie kroków na arenie międzynarodowej zmierzających do pociągnięcia do odpowiedzialności osób, których działania doprowadziły do tragicznych w skutkach wydarzeń na Ukrainie" - czytamy w projekcie uchwały, do którego dotarła PAP. W czwartek po południu treść uchwały zaakceptowało prezydium Sejmu. Wcześniej nad jej tekstem pracowali przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.

Sejm apeluje w uchwale o "natychmiastowe zaprzestanie przemocy i przelewu krwi oraz podjęcie przez wszystkie strony dialogu politycznego na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu". Posłowie wyrażają ponadto solidarność z demokratycznym społeczeństwem Ukrainy, szczególnie z osobami represjonowanymi i poszkodowanymi w wyniku starć. Potępiają "tłumienie, przy użyciu siły, wolności i praw obywatelskich, zwłaszcza prawa do pokojowych demonstracji i swobody wypowiedzi".

W uchwale mowa jest o "gwałtownych i dramatycznych wydarzeniach z użyciem siły przez organy porządkowe Ukrainy, w wyniku których doszło do ofiar śmiertelnych". "Zarzewiem zdecydowanych protestów opozycji stało się przyjęcie przez Radę Najwyższą Ukrainy 16 stycznia br. i podpisanie przez prezydenta Wiktora Janukowycza ustaw, w drastyczny sposób ograniczających swobodę manifestacji, wypowiedzi, inne prawa polityczne i obywatelskie Ukraińców oraz działanie organizacji pozarządowych" - czytamy w uchwale.

"W piątek przyjmiemy uchwałę przez aklamację, bardzo się z tego cieszę. Najistotniejsze jest, aby Polska w sprawie Ukrainy przemówiła jednym głosem. Nasze stanowisko jest istotne i dla Brukseli i dla Kijowa" - powiedział PAP wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz (PO).

Jak przyznał, najbardziej szczegółowe dyskusje dotyczyły zapisu o sankcjach. "Udało się znaleźć zapis przedstawiający te sankcje w sposób warunkowy, jeżeli sytuacja będzie eskalować, jeżeli będziemy odnotowywali kolejne akty przemocy. Warto też zauważyć, że sankcje te miałyby mieć charakter personalny, czyli nie byłyby związane z państwem, a z konkretnymi osobami" - zaznaczył Tyszkiewicz.

Również Krzysztof Szczerski (PiS) wyraził satysfakcję, że doszło do porozumienia wszystkich klubów parlamentarnych w sprawie treści uchwały. "Sankcje są w uchwale ujęte w sposób, który jest zgodny z dyplomacją. Głos polskiego Sejmu musiał w tej sprawie zaistnieć. Dobrze, ze będzie to głos wspólny" - powiedział Szczerski dziennikarzom w Sejmie.

W antyrządowych zamieszkach w Kijowie zginęło dotąd pięciu demonstrantów. Do starć z oddziałami specjalnymi milicji Berkut dochodzi od niedzieli w rejonie dzielnicy rządowej. W czwartek przed południem rozejm w starciach między przeciwnikami rządu a milicją do godz. 19 czasu polskiego ogłosił jeden z przywódców ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko po rozmowach z dowództwem sił MSW Ukrainy, broniących dojazdu do dzielnicy rządowej w Kijowie. Rozejm zawarto, by opozycja mogła udać się na negocjacje z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.(PAP)

tgo/ laz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)