Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uczestnicy konferencji w Licheniu: lustracja w Kościele to trudny problem

0
Podziel się:

Lustracja w Kościele to bardzo trudny, ale i
ważny problem, który od dziennikarzy wymaga szczególnej
ostrożności, rzetelności, a także wystrzegania się agresji,
nadmiaru emocji - mówili w piątek uczestnicy, odbywającej się w
Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolskie), konferencji
"Kościół bez tajemnic".

Lustracja w Kościele to bardzo trudny, ale i ważny problem, który od dziennikarzy wymaga szczególnej ostrożności, rzetelności, a także wystrzegania się agresji, nadmiaru emocji - mówili w piątek uczestnicy, odbywającej się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolskie), konferencji "Kościół bez tajemnic".

Trwająca od czwartku konferencja zgromadziła ok. 70 dziennikarzy lokalnych i regionalnych gazet, telewizji i rozgłośni radiowych z całego kraju.

W piątek o sprawach lustracji rozmawiali z nimi: historyk IPN Marek Lasota, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego ks. Adam Boniecki, publicysta Tomasz Terlikowski i rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

"Debata publiczna, która toczy się na ten temat w Polsce, która ma czemuś służyć, czasem traci ten cel z oczu. Ma się często wrażenie, że ona służy temu, czemu służą wszystkie sensacyjne wiadomości - podniesieniu sprzedaży gazet, oglądalności programów" - mówił ks. Boniecki.

Podkreślił, że pisanie na temat lustracji jest rzeczą "niezmiernie trudną i niebezpieczną, bo można wyrządzić człowiekowi krzywdę nie do naprawienia", jeśli podaje się informacje niedostatecznie sprawdzone i dogłębnie zbadane, bez podania na jakich źródłach i dokumentach są oparte.

"Trzeba brać pod uwagę prawo, jakie istnieje w Kościele, i nie można myśleć ahistorycznie" - mówił z kolei rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Wyjaśnił, że niektóre pytania i postulaty dziennikarzy, odnoszące się do kościelnych hierarchów, są nie do spełnienia, dlatego, że nie kto inny jak tylko papież jest zwierzchnikiem biskupa. Odwołując się do wydarzeń, związanych z lustracją abpa Stanisława Wielgusa, ks. Kloch podkreślił, że Episkopat mógł na nie zareagować dopiero po zapoznaniu się z dokumentami, które otrzymał w styczniu tego roku.

Ks. Kloch mówił też o potrzebie poważnego, ale jednocześnie ostrożnego, krytycznego, traktowania dokumentów Służby Bezpieczeństwa, bo dlaczego wszystkie "miałyby być czyste i prawdziwe" - pytał.

O pracy i zasobach Instytutu Pamięci Narodowej, rodzajach akt i tym, co można w nich znaleźć, opowiedział dziennikarzom historyk IPN Marek Lasota. Podkreślił, jak ważna jest umiejętność odczytywania tych źródeł. Z kolei publicysta Tomasz Terlikowski mówił o obowiązku zachowania przez dziennikarza piszącego tekst, będący osądem danego człowieka, takich podstawowych reguł jak: rzetelność w zbieraniu materiałów, opisywanie tego co istotne dla sprawy i staranie się o przedstawienie argumentów wszystkich stron.

Drugi dzień licheńskiej konferencji zakończyło spotkanie dziennikarzy z przełożonym Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Pawłem Naumowiczem, który poinformował ich o przygotowaniach do mającej się odbyć 16 września w Licheniu beatyfikacji założyciela tego zgromadzenia - ojca Stanisława Papczyńskiego. Marianie spodziewają się przybycia na tę uroczystość ok. 100 tys. wiernych.

Konferencja "Kościół bez tajemnic", która zakończy się w sobotę, odbywa się pod medialnym patronatem Polskiej Agencji Prasowej, a honorowy patronat nad nią sprawuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. (PAP)

jes/ bno/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)