Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uczestnicy konkursu katyńskiego IPN pojadą na Ukrainę

0
Podziel się:

Tygodniowy pobyt na Ukrainie i odwiedzenie miejsc związanych ze zbrodnią
katyńską to nagroda dla 64 laureatów konkursu IPN o Katyniu "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze
rdzy..." . Celem konkursu było stworzenie karty z albumu poświęconej konkretnej ofierze zbrodni.

Tygodniowy pobyt na Ukrainie i odwiedzenie miejsc związanych ze zbrodnią katyńską to nagroda dla 64 laureatów konkursu IPN o Katyniu "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy..." . Celem konkursu było stworzenie karty z albumu poświęconej konkretnej ofierze zbrodni.

Ideą konkursu "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy..." - Katyń 71 lat po zbrodni było przywracanie pamięci o polskich żołnierzach oraz osobach cywilnych - ofiarach zbrodni katyńskiej. Zorganizował go Instytut Pamięci Narodowej wspólnie ze Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza.

Na drugą już edycję konkursu wpłynęło blisko 260 prac uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z blisko 110 placówek. Wśród laureatów konkursu znalazły się 64 osoby, autorzy 40 prac zarówno indywidualnych, jak i zespołowych.

"Nagrodzone prace miały zróżnicowaną formę. Przy jednej nich uczeń wykorzystał na przykład pozyskane od żony jednej z ofiar zdjęcia, zasuszone na pamiątkę liście sprzed wojny, a całość umieścił na papierze z tamtego okresu. Inna praca ma formę pocztówki ze zdjęciami zamordowanego w Katyniu Roberta Henryka Żychowskiegoo, napisami w języku rosyjskim i datą 5 kwietnia 1940 roku. Autor dotarł bowiem do informacji, że właśnie tego dnia Żychowski został rozstrzelany. Kolejna poświęcona Adamowi Bartosiewiczowi została niemal w całości wykonana ołówkiem. Znalazł się na niej portret ofiary oraz widok Lasku Katyńskiego z modlącym się duchownym" - opowiadał PAP koordynator konkursu Karol Wisłocki z Biura Edukacji Publicznej IPN.

Jak zaznaczył, dzięki konkursowi chociaż część ofiar zbrodni katyńskiej ma szansę przestać być anonimowa, a same prace stanowią także jakąś formę ich upamiętnienia. "Również autorzy prac mieli okazję poznać bliżej historię ofiar. Zdarzało się, że w konkursie uczestniczyli także członkowie rodzin bądź osoby znające kogoś bliskiego ofiary. Część bohaterów prac ma już także swoje Dęby Pamięci, które sadzimy od kilku lat dla uczczenia ofiar zbrodni katyńskiej. Powstałe prace mogą stanowić impuls do upamiętnienia w ten sposób także ich bohaterów" - dodał Wisłocki.

Nagrodą dla laureatów konkursu będzie wyjazd edukacyjny na Ukrainę, do miejsc związanych ze zbrodnią katyńską oraz martyrologią Polaków w czasie II wojny światowej. Tygodniowy objazd odbędzie się na początku października br. Laureaci będą mogli zobaczyć m.in. Kijów, Charków, Krzemieniec, Poczajów czy Lwów. Nagrodzone prace zostaną zamieszczone w pokonkursowej publikacji wydanej przez IPN. (PAP)

akn/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)