Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UDSC: ponad 5,5 tys. wniosków o abolicję

0
Podziel się:

Wpłynęło ponad 5,5 tys. wniosków o abolicję - więcej niż podczas dwóch
poprzednich tego typu akcji - poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców. Pojawia się coraz więcej
"abolicyjnych turystów" próbujących wykorzystać abolicję, aby ominąć prawo innych państw UE.

Wpłynęło ponad 5,5 tys. wniosków o abolicję - więcej niż podczas dwóch poprzednich tego typu akcji - poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców. Pojawia się coraz więcej "abolicyjnych turystów" próbujących wykorzystać abolicję, aby ominąć prawo innych państw UE.

"Na początku kwietnia minął półmetek obowiązywania ustawy abolicyjnej. Trzy tygodnie później przekroczona została suma wniosków złożonych w obu poprzednich akcjach abolicyjnych razem wziętych" - podkreślił szef UDSC Rafał Rogala.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka UDSC Ewa Piechota, do środy, do godz. 16 zarejestrowano wnioski 5 tys. 574 osób ubiegających się o objęcie abolicją. Podczas analogicznych akcji w 2003 r. oraz na przełomie 2007 i 2008 r. złożono łącznie 5 tys. 541 wniosków (odpowiednio 3 tys. 508 oraz 2 tys. 33).

Najwięcej osób wnioskowało dotąd o abolicję do wojewody mazowieckiego (ponad 4,4 tys.), a także do wojewodów: łódzkiego (271), lubelskiego (135), śląskiego (123), dolnośląskiego (120) i wielkopolskiego (103).

Najczęściej o abolicję występują obywatele Wietnamu (ponad 1,5 tys.), Ukrainy (ponad 1,2 tys.), Pakistanu (754), Armenii (511), Chin (269), Egiptu (264), Indii (242), Rosji (165), Białorusi (97) i Gruzji (52).

Zdecydowaną większość (ponad 97 proc.) wnioskujących stanowią osoby, które przebywały w Polsce nielegalnie 1 stycznia 2012 r., a ich pobyt w naszym kraju jest nieprzerwany co najmniej od 20 grudnia 2007 r. (czyli osoby powołujące się na art. 1 pkt 1 ustawy abolicyjnej).

Mniej niż 3 proc. spośród wnioskujących to osoby, które przebywały w Polsce nielegalnie 1 stycznia 2012 r., w przeszłości ubiegały się o nadanie statusu uchodźcy oraz przebywają w Polsce nieprzerwanie co najmniej od 1 stycznia 2010 r., a przed tym dniem została wobec nich wydana ostateczna decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy, zawierająca orzeczenie o wydaleniu (powołujące się na art. 1 pkt 2 ustawy abolicyjnej), a także osoby, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy wszczęte na skutek kolejnego wniosku (czyli powołujące się na art. 1 pkt 3).

Jak podkreśliła Piechota, jednym z dużych wyzwań stojących przed urzędami wojewódzkimi jest prowadzenie postępowań wobec tzw. turystów abolicyjnych, szczególnie licznie składających wnioski w województwie mazowieckim. Są to osoby mieszkające na stałe w innych krajach Unii Europejskiej, które próbują wykorzystać polską abolicję, aby ominąć przepisy dotyczące legalizacji pobytu w innych krajach UE.

"W marcu zaobserwowaliśmy zjawisko +turystyki abolicyjnej+. Osoby niezamieszkujące w Polsce otrzymują decyzję odmowną. Na 111 negatywnych decyzji abolicyjnych 29 proc. dotyczyło obywateli Indii i Pakistanu" - poinformowała Jacqueline Sanchez-Pyrcz, wicedyrektorka Wydziału Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Informacje na temat abolicji w języku polskim, angielskim, rosyjskim i wietnamskim można znaleźć m.in. na prowadzonej przez UDSC stronie internetowej www.abolicja.gov.pl lub pod numerem infolinii 22 60 175 25. Osoby przebywające na Mazowszu mają także możliwość skorzystania z punktu informacyjnego w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (Warszawa, pl. Bankowy 3/5, III p., wejście F od al. Solidarności).(PAP)

akw/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)