Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE-NATO: Polski pomysł europejskiej armii przyjęty z rezerwą

0
Podziel się:

Komisja Europejska z rezerwą odniosła się do
polskiego pomysłu utworzenia europejskiej armii w ramach NATO
uznając, że sprawa powinna być najpierw przedyskutowana w gronie
państw członkowskich.

*Komisja Europejska z rezerwą odniosła się do polskiego pomysłu utworzenia europejskiej armii w ramach NATO uznając, że sprawa powinna być najpierw przedyskutowana w gronie państw członkowskich. *

Rzecznik Komisji Europejskiej (KE) Johannes Laitenberger potwierdził PAP we wtorek, że prezydent Polski Lech Kaczyński rozmawiał z szefem KE Jose Manuelem Barroso "o wzmocnieniu zdolności wojskowych Unii Europejskiej".

"Ale na obecnym etapie (integracji europejskiej)
to nie jest temat dla Komisji Europejskiej. Sprawa powinna być przedyskutowana w gronie państw członkowskich" - powiedział Laitenberger. Zwrócił uwagę, że obecne zapisy traktatowe UE pozostawiają sprawy obronności w wyłącznych kompetencjach państw członkowskich. Podkreślił jednocześnie, że KE zgadza się, iż zdolności obronne Europy powinny zostać wzmocnione, a polski pomysł jest "witanym z zadowoleniem" elementem w dyskusji.

Z kolei Sojusz Północnoatlantycki odmawia jakichkolwiek oficjalnych komentarzy, mówiąc, że o polskim pomyśle armii europejskiej wie jedynie z doniesień prasowych.

Pragnący zachować anonimowość dyplomata NATO przyznał jednak, że najprawdopodobniej polski prezydent "użył skrótu myślowego". "W dzisiejszej sytuacji, kiedy UE nie jest państwem trudno wyobrazić sobie, by powstała europejska armia, której żołnierze nie byliby już częścią sił zbrojnych danego kraju członkowskiego" - powiedział.

NATO zawsze z rezerwą patrzyło na rozwój w ramach Unii Europejskiej współpracy obronnej, co w poniedziałek powtórzył sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer. Pytany przez dziennikarzy ogólnie o relacje UE-NATO (bez nawiązywania do polskiej propozycji) powiedział, że obie instytucje nie powinny ze sobą konkurować, gdyż dla każdej wystarczy zadań. "Nie uważam, by NATO i UE powinny uczestniczyć w konkursie piękności" - powiedział Scheffer na seminarium w siedzibie NATO w Brukseli.

Inga Czerny i Michał Kot (PAP)

icz/ kot/ ap/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)