Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE-szczyt: Bez decyzji ws. wznowienia negocjacji UE-Rosja

0
Podziel się:

Wbrew staraniom kierującej Unią Francji i
mimo wycofania wojsk rosyjskich ze stref buforowych w Gruzji na
zakończonym w czwartek szczycie w Brukseli nie zapadła decyzja o
wznowieniu negocjacji z Rosją nowego porozumienia o partnerstwie.

Wbrew staraniom kierującej Unią Francji i mimo wycofania wojsk rosyjskich ze stref buforowych w Gruzji na zakończonym w czwartek szczycie w Brukseli nie zapadła decyzja o wznowieniu negocjacji z Rosją nowego porozumienia o partnerstwie.

Jak relacjonował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski na środowej kolacji ministrów odbyła się dyskusja, czy w relacjach z Rosją wrócić do normalności. "Podstawą osiągniętego konsensusu była propozycja szwedzka" - ujawnił.

Polega on na tym, że UE uznała, że wycofanie ze stref buforowych jest "krokiem w kierunku", a nie pełnym spełnieniem przez Rosję warunków, by wznowić zawieszone 1 września negocjacje nowego porozumienia.

"Chodzi o to, by zrobić wszystko, co możliwe, by przywrócić stan sprzed eskalacji" konfliktu - powiedział Sikorski. Przypomniał, że przed jego wybuchem 7 sierpnia w Osetii Południowej i Abchazjii było znacznie mniej wojsk rosyjskich niż obecnie i miały one charakter pokojowy.

"Rada Europejska z satysfakcją odnotowuje wycofanie rosyjskich żołnierzy ze stref sąsiadujących z Osetią Południową i Abchazją, jako dodatkowy i kluczowy krok we wdrożeniu porozumień z 12 sierpnia i 8 września" - czytamy we wnioskach końcowych przyjętych na szczycie.

Chodzi o porozumienia zawarte z Moskwą w związku z konfliktem gruzińsko-rosyjskim, nakazujące jej wycofanie się na pozycje sprzed wybuchu konfliktu. Od spełnienie tych porozumień UE uzależniła na specjalnym szczycie 1 września wznowienie zawieszonych negocjacji o nowym partnerstwie z Rosją.

Przewodzący w tym półroczu pracom UE prezydent Francji Nicolas Sarkozy nie ukrywał, że jest zwolennikiem szybkiego wznowienia rozmów.

"Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo energetyczne Unii i pakiet klimatyczno-energetyczny, wydaje mi się bardziej inteligentne i interesujące, by rozmawiać z naszym sąsiadem" - powiedział Sarkozy na konferencji prasowej po zakończeniu pierwszego dnia szczytu.

W tym kontekście wspomniał o Litwie, "która jest całkowicie uzależniona od rosyjskich surowców". "Jak mam o tym mówić, skoro nie rozmawiamy z Rosją" - pytał retorycznie.

W ocenie szefa luksemburskiego MSZ zawieszone 1 września na specjalnym szczycie UE negocjacje z Rosją nie zostaną wznowione przynajmniej do połowy przyszłego miesiąca, czyli do szczytu UE- Rosja 14 listopada. Podobne przekonanie wyraził też Sikorski.

Inga Czerny i Michał Kot(PAP)

icz/ kot/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)